Muistatko vielä Reijo Ruotsalaisen huiman NHL-superkauden? Paljastaa nyt ”salaisuutensa”: ”Se auttoi minua”
Reijo Ruotsalainen (arkistokuvassa) kuuluu kiistatta kaikkien aikojen parhaisiin suomalaispuolustajiin.
Ruotsalaisen palkintokaappi pullistelee tavaraa, sillä sieltä löytyy muun muassa Liiga-mestaruus kasvattajaseura Kärpissä 1981, kolme Sveitsin mestaruutta (1989, 1991, 1992) SC Bernin paidassa, sekä kaksi Stanley Cupia (1987, 1990) Edmonton Oilersissa.
Ruotsalaisen NHL-ura alkoi aikoinaan New York Rangersissa kaudella 1981-82 ja neljännellä sesongillaan Manhattanilla hän oli koko joukkueen paras pistemies summattuaan 80 runkosarjaottelussa upeat 73 (28+45) tehopistettä.
Lukema on edelleen suomalaispuolustajien kovin NHL:ssä yhdellä runkosarjakaudella.
Harvakseltaan mediassa tätä nykyä viihtyvä Ruotsalainen täytti hiljattain 60 vuotta ja paljasti ruotsalaissivusto Hockeysverige.se:lle antamassaan haastattelussa erään syyn tehovuodelleen.
– Pelasin melkoisen määrän vaihtoja hyökkääjänä ja tein niissä tehoja piste per peli-tahtia. Se auttoi minua saavuttamaan noin paljon pinnoja, Ruotsalainen kertoo.
Stanley Cup-mestaruusvuodet eivät noudattaneet ihan perinteisintä kaavaa, sillä molemmilla kerroilla suomalaispuolustaja saapui Oilersiin vasta runkosarjan lopulla, 1987 Sveitsin SC Bernistä ja 1990 New Jersey Devilsistä.
1987 samassa mestaruusryhmässä joukkuekaverina oli kaikkien aikojen ykköskiekkoilja Wayne Gretzky ja Ruotsalaisella on ”ysiysistä” pelkästään positiivista sanottavaa.
– Hän on mukava kaveri, eikä käyttäydy kuin supertähti. Hän on joukkuepelaaja, Ruotsalainen hehkuttaa.
Ruotsalainen teki taidoillaan vaikutuksen myös Gretzkyyn.
Toisen Stanley Cup-mestaruutensa (1990) jälkeen oululainen kiekkoili useamman vuoden Sveitsissä SC Bernin paidassa ja ”Väinö” esitti tarjouksen, josta moni ei olisi kieltäytynyt.
– Pidin hänestä kovasti ja kun pelasin Euroopassa, kysyi hän minua pelaamaan kanssaan Los Angelesiin, mutta kieltäydyin, koska en halunnut palata enää NHL:ään, perheensä tuolloin etusijalle laittanut Ruotsalainen toteaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- U20 SM-sarjan pistepörssiä dominoiva huippulupaus: Liiga-sopimus
- Doug Shedden sai uuden valmennuspestin!
- AL: Juha Metsolan ensi kauden osoite selvillä!
- Jukka Jalonen MTV:lle: Täällä haluaisi valmentaa seuraavaksi
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- SK: Lukon NHL:ään varattu hyökkääjälupaus loikkaa HIFK:hon!
- IS: Liigan kohupelaaja siirtyy Jokerien riveihin!
- Kärpät vahvistuu! Haaviin puolustaja Ruotsista
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Danick Martel löysi uuden joukkueen!