Muistatko vielä Reijo Ruotsalaisen huiman NHL-superkauden? Paljastaa nyt ”salaisuutensa”: ”Se auttoi minua”

Reijo Ruotsalainen (arkistokuvassa) kuuluu kiistatta kaikkien aikojen parhaisiin suomalaispuolustajiin.
Ruotsalaisen palkintokaappi pullistelee tavaraa, sillä sieltä löytyy muun muassa Liiga-mestaruus kasvattajaseura Kärpissä 1981, kolme Sveitsin mestaruutta (1989, 1991, 1992) SC Bernin paidassa, sekä kaksi Stanley Cupia (1987, 1990) Edmonton Oilersissa.
Ruotsalaisen NHL-ura alkoi aikoinaan New York Rangersissa kaudella 1981-82 ja neljännellä sesongillaan Manhattanilla hän oli koko joukkueen paras pistemies summattuaan 80 runkosarjaottelussa upeat 73 (28+45) tehopistettä.
Lukema on edelleen suomalaispuolustajien kovin NHL:ssä yhdellä runkosarjakaudella.
Harvakseltaan mediassa tätä nykyä viihtyvä Ruotsalainen täytti hiljattain 60 vuotta ja paljasti ruotsalaissivusto Hockeysverige.se:lle antamassaan haastattelussa erään syyn tehovuodelleen.
– Pelasin melkoisen määrän vaihtoja hyökkääjänä ja tein niissä tehoja piste per peli-tahtia. Se auttoi minua saavuttamaan noin paljon pinnoja, Ruotsalainen kertoo.
Stanley Cup-mestaruusvuodet eivät noudattaneet ihan perinteisintä kaavaa, sillä molemmilla kerroilla suomalaispuolustaja saapui Oilersiin vasta runkosarjan lopulla, 1987 Sveitsin SC Bernistä ja 1990 New Jersey Devilsistä.
1987 samassa mestaruusryhmässä joukkuekaverina oli kaikkien aikojen ykköskiekkoilja Wayne Gretzky ja Ruotsalaisella on ”ysiysistä” pelkästään positiivista sanottavaa.
– Hän on mukava kaveri, eikä käyttäydy kuin supertähti. Hän on joukkuepelaaja, Ruotsalainen hehkuttaa.
Ruotsalainen teki taidoillaan vaikutuksen myös Gretzkyyn.
Toisen Stanley Cup-mestaruutensa (1990) jälkeen oululainen kiekkoili useamman vuoden Sveitsissä SC Bernin paidassa ja ”Väinö” esitti tarjouksen, josta moni ei olisi kieltäytynyt.
– Pidin hänestä kovasti ja kun pelasin Euroopassa, kysyi hän minua pelaamaan kanssaan Los Angelesiin, mutta kieltäydyin, koska en halunnut palata enää NHL:ään, perheensä tuolloin etusijalle laittanut Ruotsalainen toteaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä