Jesse Puljujärven karu tarina toimi opettavaisena superlupaavalle joukkuekaverille: ”Haluaisin olla yhtä hyvä kuin hän on”
										Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
					
		
		Vasta vuonna 2002 syntynyt Aatu Räty on hänen vuoden vanhemman veljensä Aku Rädyn kanssa suomalaisen jääkiekkoilun suurimpia lupauksia. Oulunsalossa syntynyt 17-vuotias Aatu Räty on jo debytoinut Liigassa – eikä ihan missä tahansa seurassa.
Hän iski menneellä kaudella nimivahvassa Kärpissä 12 pelissä tehot 2+2=4 (0). Kausi vei seuran junnuissakin viilettänyttä nuorta eteenpäin rajusti kovissa olosuhteissa.
– Kärpillä on joitain entisiä NHL-pelaajia ja hienoja suomalaisia jätkiä. Tämä on ollut hieno kokemus. Olen oppinut paljon, Räty sanoo Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n sivuilla.
Räty mainitsee sivuilla ihailunsa kohteeksi Jussi Jokisen ja Lasse Kukkosen. Kalajoella syntynyt Jokinen viiletti taalajäillä vielä pari kautta sitten. Pelejä parin vuoden päästä 40 vuotta täyttävälle hyökkääjälle NHL:ssä kertyi yhteensä yli 1 000 kappaletta.
– Jokinen on kuin mentori.
Yksi Kärppien NHL-taustaista pelaajista on Jesse Puljujärvi. Hänen uransa taalaliigassa ei auennut, vaikka pelaaja varattiin Edmonton Oilersiin juhannuksena 2016 ykköskierroksella neljäntenä. Tämäkin taitaa toimia fiksun oloiselle Rädylle opettavaisena tarinana.
– Se vain osoittaa sen, kuinka hyvä NHL:ssä pelatakseen täytyy olla. Haluaisin olla yhtä hyvä kuin hän on. Tai vielä parempi.
Suomen junnuja valmentanut Anssi Laine kertoo Rädystä, että tämä näkee jäätä erittäin hyvin, ja lisäksi hänellä on erittäin hyvät taidot yleensäkin.
– Aatulla on korkea älykkyysosamäärä jääkiekon suhteen. Aatu antaa älykkäitä syöttöjä. Hän on fiksu pelaaja, ja hän osaa pelata kummallakin tavalla – puolustavassa ja hyökkäävässä roolissa. Fyysinenkin peli hoituu.
LUE MYÖS:
Hurja väite: Tässä voi olla ensimmäinen suomalainen NHL:n ykkösvaraus – suurlupaus ei häkelly mediasta: ”Jos tulee hauskoja juttuja, niin kaverit näyttää niitä”
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Yllätysveto: Suomalaistaituri hyllytettiin NHL:ssä
 - Kaksi hyökkääjää lähtee Ilveksestä
 - NHL:ssä vaihtokauppa – ruotsalaispuolustaja palaa tuttuun seuraan
 - NHL jää taakse – entinen ykköskierroksen varaus solmi KHL-sopimuksen
 - Kärpät-vahti vaihtaa maisemaa
 - IL: Kiekko-Espoo solmi huippusopimuksen!
 - Ässät teki kiinnityksen pakistoonsa: ”Parantanut otteitaan tasaisesti”
 - HIFK:n maalivahtitilanteeseen ratkaisu!
 - Arvonta: näin voit voittaa itsellesi Jesse Puljujärven Leijonat-pelipaidan!
 - Kärpät virittelee hyökkääjähankintaa – tämä mies kiikarissa!
 
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
 - Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
 - HIFK: uusi pelaajahankinta!
 - Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
 - Oskari Setänen: paluu Liigaan!
 - Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
 - HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
 - The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
 - HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
 - Tämä on Chris Tanevin tilanne nyt