”Me tapamme sinut – älä poistu hotellista!” – NHL:n ex-kovanaama avautui uransa pelottavimmasta hetkestä

Darius Kasparaitis tunnettiin erittäin kovaotteisena puolustajana, joten hänellä riittää NHL-uraltaan paljon kerrottavaa.
Liettuan ja Venäjän kansalaisuudet omaava puolustaja kertoi aiemmin tällä viikolla yhdestä kokemuksesta, joka on yhä kirkkaana hänen mielessään.
Kasparaitis muistaa, kun hän aiheutti päähän kohdistuneella taklauksellaan Eric Lindrosille aivotärähdyksen, joka johti lopulta pelottavaan tilanteeseen. Liettualainen edusti tuohon aikaan Pittsburgh Penguinsia ja Lindros Philadelphia Flyersia.
– Muistan, kun aiheutin Eric Lindrosille ensimmäisen aivotärähdyksen. Pelasimme kotona ja seuraavana päivänä Philadelphiassa. Pelkäsin silloin, että fanit voisivat ensimmäistä kertaa piestä minut. He soittivat huoneeseeni yöllä ja huusivat: ”Me tapamme sinut! Älä poistu hotellista!”, Kasparaitis kertoi venäläisen allhockey.ru:n mukaan.
Tarinalla on kuitenkin iloinen loppu. Kannattajat eivät lopulta koskaan käyneet Kasparaitisin kimppuun, eikä Lindros suuttunut tapahtuneesta. Lopulta heistä tuli seurakavereita, kun molemmat siirtyivät New York Rangersiin.
– Darius, en ole loukkaantunut. Se oli jääkiekkoa. Pelaat tuolla tavalla, ja minulla oli pää alhaalla. Se oli minun virheeni. Haluan, että tulet Rangersiin, ja pelaamme yhdessä samassa joukkueessa, Lindros oli sanonut soittaessaan Kasparaitisille.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- NHL-tähtisentteri valmis siirtoon – nämä kaksi seuraa vaihtoehtoina
- Palkintoja kahminut NHL-vahti lopettaa uransa 17 kauden jälkeen
- Jymypaukku: Miikka Salomäki palaa Liigaan!
- TPS-kapteeni loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- NHL-tähtivalmentajalta yllätyspäätös: siirto KHL:n lilliputtiseuraan!
- HPK:ssa pelannut kanadalaispuolustaja löysi uuden joukkueen
- Columbuksen kärkivaraus haluaa vaihtaa maisemaa NHL:ssä – siirtopyyntö jätetty
- NHL:ssä pyöräytettiin vaihtokauppa – Toronto saa tutun nimen riveihinsä
- Sopimus purkissa – Liigan entiselle tähtivahdille yli 32 miljoonan dollarin NHL-diili!
- Mestis-seura värväsi sarjan parhaaksi valitun puolustajan – alla pelaamaton kausi
- Mikael Granlund sai rahakkaamman tarjouksen toiselta NHL-seuralta – vastasi ”ei kiitos”
- Urheilucast: Liiga-seura iski 600 000 euroa jättipotin pöytään – teki hirmuhankinnat kilpailijan nenän edestä!
- Huhumylly ohi: NHL:ssä jysähti jättidiili!
- NHL-supertähdestä karmea väite
- HIFK:n hyökkääjä siirtyy rapakon taakse
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hurja vahvistus NHL:stä
- Viime kausi jäi kokonaan pelaamatta – Liigasta tuttu suomalainen siirtyy nyt Mestikseen
- Jesse Puljujärvi paljasti Ylelle syyn siirrolle Sveitsiin: ”Jos tässä nyt saisi…”
- Huippulupaus jättää Jokerit – tässä uusi seura!
- Sivusto: Tapparan tähtihankinta vaihtamassa joukkuetta!