Paljastus: Tapparan huippuvahti oli lopettaa jo kokonaan uransa – ”Olisin ollut tyhmä, jos en olisi lähtenyt Suomeen”
Tapparan maalilla pirteän syksyn torjunut Michael Garteig on kiinnostava nimi Liigaan.
Liiga-seura löysi 28-vuotiaan kanadalaisen ECHL-sarjasta. Torjujan tausta on kiinnostava: Garteig ehti jo suunnitella koko kiekkouransa lopettamista.
Kanadalainen kertoo In Goal -podcastissa pelanneensa jo vuosi sitten jäähdyttelymielessä ECHL:ssä.
– Vuosi sitten tammi-helmikuussa hyväksyin jo työtarjouksen jääkiekon ulkopuolelta. Pelasin hyvän kauden Newfoundlandin (ECHL-joukkue) maalilla, nautin kiekosta ja tein sitä vain huvin vuoksi. Sain tarjouksen yksityiskoulusta ja minua kiinnosti valmentaminen. Olin valmistunut koulusta, joten se oli jo mielessäni, kun pelasin, Garteig avaa podcastissa.
Newfoundland Growlers marssi yllättäen lopulta aina ECHL-mestariksi – kiitos Garteigin torjuntojen. Loistava kevät toi heti pöydälle useita tarjouksia.
Garteig kertoo saaneensa tarjouksen myös AHL:stä. Eurooppa kuitenkin houkutteli, tärkeintä olisi löytää oikea sarja monen vaihtoehdon joukosta.
– Sain kaksi päivää mestaruuden ratkettua tarjouksen Tapparalta. Tein taustatyötä ja soittelin tutuilleni. Moni sanoi, että kyse on Suomen parhaasta seurasta. Suomen mahtiseurasta. Olisin ollut tyhmä, jos en olisi lähtenyt Suomeen. Se oli lopulta itsestäänselvyys.
Hyppy Suomeen on maistunut. Garteig on ollut läpi syksyn vakuuttava maalillaan. Torjuja jakaa kehuja maalivahtivalmentaja Aki Näykille.
– Hän on todella hyvä. Välillä tuntuu, että minun pitää pyytää häntä vähän hidastamaan. Jos joku ajattelee, että Eurooppaan tullaan nauttimaan vain kokemuksesta, hän on ainakin tässä tapauksessa pahasti väärässä. Paiskimme todella paljon hommia – se on osa suomalaista kulttuuria. Tämä on melkein kovempaa kuin NHL:ssä, Gargeig naurahtaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SK: Ässien tähtivahdista karu tieto!
- Leijonien olympiajoukkueen maalivahti loukkaantui – nyt tihkui lisätietoa
- Carolinan suomalaishyökkääjä ollut sivussa koko alkukauden – nyt kuului hyviä uutisia
- TPS teki kaksi pelaajakiinnitystä – huippuvahti jatkaa!
- Lähde: NHL-ympyrät jäämässä taakse – suomalaisvahti virittelee siirtoa Eurooppaan
- Urheilucast: Tappara virittelee hurjaa kaappausta – Leijonat-hyökkääjä kiikarissa!
- Lehti: Useat SHL-seurat suomalaismaalipyssyn perässä
- Liiga-seura palkkasi Nuorten Leijonien päävalmentajan!
- Ei ole totta! Leijonille lunta tupaan jälleen
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- Urheilucast: Jokerit SHL:n pistelingon perässä – ”Tarjonnut jättimäistä sopimusta”
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- IIHF teki myönnytyksen Venäjälle
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Jarmo Kekäläinen painoi vaihtokaupan NHL:ssä – Columbus-vuosilta tuttu mies haaviin!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!