NHL:n suomalaislupaus palannut vihdoin kokoonpanoon – joukkuekaverit eivät lytänneet täysin: ”Häneltä puuttuu tällä hetkellä kypsyyttä ja itseluottamusta”
NHL:n alkukausi on ollut vähintäänkin vaikea Montreal Canadiens -pelaaja Jesperi Kotkaniemelle. Suomalaissentteri on pelannut syksyllä vasta 15 ottelua vaisuin tehoin 2+1=3 (-1). 19-vuotias lupaus palasi askiin äskettäin pitkän loukkaantumisen jälkeen.
Hän on pelannut paluupelin lisäksi kaksi ottelua. Habs-lupaus oli sivussa tositoimista viime kuun lopusta lähtien reilut pari viikkoa.
Sadan runkosarjaottelun rajapyykkiä lähestyvää porilaista ei dumata joukkuekavereiden toimesta, vaikka hänellä onkin allaan vaikeammat ajat.
– Luulen, että häneltä puuttuu tällä hetkellä kypsyyttä ja itseluottamusta. Hän on edelleen hyvin nuori, toissa juhannuksen kolmosvarauksen pelikaveri Phillip Danault sanoi The Athleticin mukaan.
Kotkaniemen edellinen ottelu on tältä viikolta Ottawa Senatoria vastaan. Nick Suzuki näki otteissa paljon hyvää.
– Hän näytti tänään paljon paremmalta. On vaikeaa saada nopeus takaisin heti loukkaantumisen jälkeen. Hän piti paljon kiekkoa ja loi tilanteita hyökkäyspäässä.
Habsin osalta kausi jatkuu sunnuntaiyönä NY Rangersia vastaan. Habs keikkuu Atlantin divisioonassa kolmantena.
LUE MYÖS:
Suomalaispakki osui NHL:ssä, joukkue kyntää jälleen järkyttävästi – ”Me haluaisimme vain voittaa”
No voi kökkö! NHL-tähti nöyryytti Patrik Lainetta rajussa paikassa ja teki historiaa – samaan pystyi edellisen kerran Jere Lehtinen
”Enemmän kuin epätodennäköistä” – Aleksander Barkov kipparoi Panthersin jo toistamiseen käsittämättömään temppuun, nousi Olli Jokisen ohi upeassa tilastossa
Tuukka Rask vastasi NHL-kierroksen komeimmasta suorituksesta: ”Tämä on mielipuolinen torjunta”
Ennätysvaroitus! Sensaatiomaista kautta pelaava tulokaspakki lähestyy NHL-legendan lähes 40 vuotta vanhaa saavutusta
Kaikki lasketaan! Patrik Laine heilutti NHL:ssä verkkoja tuurimaalilla: ”Laittoi sydämensä peliin”
LUE MYÖS:
- ”Valmis pelaaja” – Canadiensin luotsi Martin St. Louis hehkuttaa Oliver Kapasta
- Toronto Maple Leafs on nyt ahdingossa
- Matti Sundelin on kuollut
- Mitä ihmettä? Ruokajournalisti Parker, 35, sai NHL-komennuksen
- Mikko Rantanen huimaan rajapyykkiin NHL:ssä – samaan pystynyt vain kolme suomalaistähteä
- Pelicans: valtava takaisku!
- Mikko Rantanen hurjana! Takoi kovat tehot ja nousi jäähypörssin kärkeen
- Pittsburgh Penguinsin suomalaishyökkääjälle karuja uutisia
- JYP jysäytti jatkosopimuksen: ulkomaalaisvahvistus jatkaa Jyväskylässä
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- Tappara-hyökkääjä: uusi osoite Liigassa
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- AL: Ilves ryöstöretkellä Liigassa – kaappasi Leijonat-sentterin!
- HIFK:lta vihjaileva päivitys: huippukiinnitys tulossa