Winnipeg-valmentaja antaa Patrik Laineen maistaa omaa lääkettään: ”Kestän pienen loan heiton”

Patrik Laine kohautti kiekkomaailmaa Iltalehden haastattelussa. Hän sanoi suoraan, että toisessa NHL-seurassa hän saisi paremmat ketjukaverit ja kritisoi avoimesti sentteri Bryan Littlea. Voit lukea lisää aiheesta tästä.
Sanomalehti Winnipeg Sun tykitti Lainetta armotta takaisin.
– Suomalaishyökkääjä saattaa yhä olla ilman sopimusta, mutta hän oli silti läsnä Jetsin harjoitusleirillä tiistaina. Niin käy, kun heittää hieman lokaa joukkuekavereiden ja valmentajan niskaan, kuten Laine teki haastattelussa suomalaistoimittajan kanssa, lehdessä kirjoitetaan.
Winnipeg Sunin haastattelema päävalmentaja Paul Maurice on omissa kommenteissaan hienovaraisempi, mutta antoi rivien välissä Laineen maistaa omaa lääkettään ja heittiä suomalaishyökkääjälle kritiikkiä.
– Viime vuosina meillä on ollut täällä kolme, todella nuorta pelaajaa, Maurice sanoi viitaten Laineeseen, Nikolaj Ehlersiin ja Kyle Connoriin.
– Osaamme kaikki laskea, mitä siitä seuraa. Kaksi heistä tulee olemaan yhdessä ketjussa ja yksi tulee olemaan toisessa. Ja hän on täysin oikeassa… on yhdeksän muutakin hyökkääjää, jotka haluaisivat pelata ykkösketjun vasemmassa laidassa. Ymmärrän sen, niin kuin kaikki muutkin, Maurice sanoi.
– Käytän ajokorttivertaustani: kenellekään ei anneta auton avaimia 14-vuotiaana.
Laineen kritiikki ei Mauricen mukaan hetkauttanut häntä suuntaan tai toiseen.
– Kestän pienen loan heiton. Se ei vaivaa minua paljoakaan. Yksittäinen kokemus on toissijaista joukkueen kokemukselle, Maurice sanoo.
– Hän saa paljon aikaa ykkösviisikossa ylivoimalla. Hän on nuori poika, jolla on ollut paljon menestystä kolmessa vuodessa. Hän ei ole tehnyt sitä tietenkään yksin, voin vakuuttaa. On hyvä haluta enemmän jääaikaa ja peliaikaa. Ne ovat hyviä asioita.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- IL: Näin paljon Doug Shedden tienaa Suomessa
- Jokerit: Liigasta tuttu hyökkääjä haaviin!
- Kärpät: seuralegendan pojalle sopimus
- Jättipommi! Doug Shedden Liiga-seuran päävalmentajaksi
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Ilvekseltä iso päätös Tommi Niemelän tulevaisuudesta seurassa
- Vahvistus tuli: Rikard Grönborg vaihtaa maisemaa
- Juuse Saros liekeissä NHL:ssä – toiminta ennen ottelua huvittaa somessa: ”Maalivahdit ovat omalaatuisia”
- Hurja huhu: Jarmo Kekäläinen huippupestiin NHL:ssä?
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Lähde: SHL-puolustaja siirtyy Liigaan
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä
- Nyt tipahti loistouutinen: Suomalainen maalitykki nousee kokoonpanoon NHL:ssä
- Connor McDavidille lisää tulitukea – maalitykki siirtyy Edmontoniin!