Konkarisentteri palasi TPS:ään alle vuoden poissaolon jälkeen – tämä asia ratkaisi
Kuva: Ilari Isotalo
Täksi kaudeksi TPS:ään siirtynyt keskushyökkääjä Petteri Wirtanen tuo turkulaisjoukkueeseen melkoisen määrän kokemusta eri huippusarjoista.
33-vuotias Wirtanen on voittanut urallaan kaksi Suomen mestaruutta ja oli keväällä lähellä juhlia myös Ruotsin mestaruutta, kun sentterin loppukauden seura Djurgården eteni aina SHL:n loppuotteluihin saakka.
Kokemusta on lisäksi kertynyt KHL:stä, Sveitsin NLA:sta, sekä Pohjois-Amerikasta, jossa ansioluetteloon merkittiin 2006-09 kolme NHL-ottelua Anaheim Ducksissa ja 223 peliä AHL:n puolella.
TPS:ää hän edusti jo viime sesongilla ennen Ruotsiin siirtymistä ja pelasi joukkueessa 17 ottelua. Kyseiset 17 peliä ovat myös syy siihen, miksi Wirtanen palasi Turkuun.
– Tykkäsin, miten seura täällä toimi. Löysin täältä peli-ilon ja roolin, josta pidin, Wirtanen kiteyttää Liigan virallisella nettisivulla.
Wirtanen uskoo myös, että annettavaa turkulaisseuralle löytyy.
– Yritän tuoda kulttuuria ja kokemusta, mitä usein keväällä tarvitaan. Olen monipuolinen, siitä on hyötyä pudotuspeleissä. Uskon ja luotan, että tuon oman lisäni meidän työkalupakkiin. En pelkästään alkavaan runkosarjaan, vaan myös kevättä ajatellen, hän painottaa ja avaa kokemuksen merkitystä jatkopeleissä:
– Periaatteessa se on asia, jota ei havaitse. Pudotuspeleissä voi tapahtua arvaamattomia asioita. Siellä voi olla pitkiä jatkoeriä tai ihan mitä vain. Aika asioiden nollaamiseen ja käsittelyyn on lyhyt. Kokemuksella pystyy säilyttämään omaan peliin keskittymisen tiukimmallakin hetkellä.
TPS ei Wirtasen mukaan ole määritellyt tulevan kauden tavoitteita sijoitusten tai numeroiden muodossa.
– Olemme lähteneet liikkeelle kokonaisvaltaisesta kehittymisestä. Kaksi kevättä suunta on mennyt suhteellisen hyvän runkosarjan jälkeen alaspäin. Jos hieman erilaisilla lähestymistavoilla saisimme sitä käyrää nousemaan kevättä kohti ylöspäin, siinä olisi meille hyvä tavoite.
LUE MYÖS:
- Jokerien maajoukkuejärkäle lätkäistiin pelikieltoon!
- Podcast: Mikko Mannerilta suoraa puhetta Ruotsin vuosistaan: ”Ei olisi pitänyt lähteä”
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Aleksander Barkov latasi suorat sanat Patrik Laineen tilanteesta – sitten tuli yllättävä paljastus
- NHL-legenda Barry Melrose on kuollut
- Jokerifaneilta kovaa hiillostusta – nyt puhuu Tomek Valtonen
- Jokereiden tappioputki venyy! Lukollakin tuskanhiki valuu jo niskassa
- NHL:ssä uutispommi! Anaheim ostamassa tähtensä sopimuksen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Tapparalle valtava menetys
- Urheilucastin väite: Patrik Laineen NHL-tilanne muuttui rajusti – nyt on vaikean ratkaisun paikka
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Urheilucast: NHL-pomo teki Benjamin Rautiaisen takia Tampereella jotain poikkeuksellista – nyt ei lupaa hyvää Tapparalle
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!