Coloradon ykköstykistö saamassa tulitukea viime kauden floppihyökkääjästä? ”Ainekset ryöstösopimukseen”

© Kuva: Getty Images
Toronto ja Columbus ratkaisevat ottelusarjansa! Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!

Colorado Avalanchen tuore kesähankinta, takavuosien superluapus Valeri Nitshuskin ei onnistunut kovista odotuksista huolimatta nousemaan NHL:n kärkihyökkääjien joukkoon edellisessä seurassaa Dallas Starsissa.

KHL:stä NHL-jäille viime kaudeksi palanneen ja 57 peliä ilman ainuttakaan maalia pelanneen 24-vuotiaan entisen 1. kierroksen 10. varauksen potentiaali on silti yhä kiistaton.

Coloradon kannalta venäläishyökkääjän sopimuksen mukanaan tuoma riski oli kokeilemisen arvoinen – Nitshuskin kun allekirjoitti seuran kanssa NHL-mittapuulla edullisen 850 000 dollarin diilin. Mikäli venäläisen ura ei lähde uuteen nousuun Kalliovuorilla, ei riski vuoden sopimuksen suhteen ole seuran kannalta merkittävä ottaen huomioon Avalanchen loistavan palkkakattotilanteen.

Nitshushin pelasi päättyneellä kaudella Dallasissa alle 12 minuuttia ottelua kohti. Avalanchessa tarjolla saattaakin olla isompi rooli, ja varsinkin kahden muun tuoreen hankinnan, Nazem Kadrin ja Andre Burakovskyn kanssa kakkoskenttään päästessään isokokoinen venäläistaituri saattaa hyvinkin löytää uuden kevään uralleen.

Siinä missä Dallas korvasi Nitshuskinin kokeneella ja uransa loppua lähenevällä Corey Perryllä – jolla seura maksaa tulevasta kaudesta 1,5 miljoonaa dollaria – Nitshuskinilla on edelleen varastossa käyttämätöntä potentiaalia.

Venäläisellä onkin yhä kaikki eväät nousta merkittävään rooliin antamaan tärkeää tulitukea Coloradon ykköshyökkääjille, joista varsinkin Nathan MacKinnon ja Mikko Rantanen olivat vielä viime kaudella valtavassa tulosvastuussa.

Pohjois-Amerikan kiekkomedioista The Hockey Writers mainitsikin jo Nitskushinin sopimuksessa olevan kaikki ainekset yhteen kesän suurimmista ryöstödiileistä.

Toronto ja Columbus ratkaisevat ottelusarjansa! Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!