Kaapo Kakko sai Venäjän kultaluotsin ällistymään – heitti pöytään kovan arvion: ”Olisin yllättynyt, jos…”
Leijonien MM-kultasankari Kaapo Kakon sensaatiomaisia otteita on seurattu jopa Venäjällä asti hyvin tarkasti.
Venäjän alle 18-vuotiaiden ja alle 20-vuotiaiden maajoukkueet MM-kultaan johtanut entinen päävalmentaja Vladimir Pljutshev, 63, ihasteli 18-vuotiaan Kakon esityksiä Slovakian MM-kisoissa.
– Suomalaiset pitävät aina ensimmäisenä asiana pelisysteemiä ja joukkuetta. Mutta heillä on myös sellaisia persoonia joukkueessa kuten hyökkääjä Kaapo Kakko, joka oli voittamassa kultaa nuorten sekä aikuisten MM-kisoissa. Ilmiömäinen saavutus! Se tuo mieleen ajat, kun Aleksandr Maltsev oli voittamassa kultaa Neuvostoliiton mukana nuorten ja aikuisten MM-turnauksissa. Hänet valittiin silloin miesten kisojen parhaaksi pelaajaksi, Pljutshev muisteli.
Pljutshevilla ei ole mitään epäselvyyttä, kenet hän valitsisi NHL:n varaustilaisuudessa ykkösenä.
– NHL:n varaustilaisuudessa vallitsee aivan omat lait, jotka eivät ole aina loogisia. Ensimmäiselle sijalle arvioidaan yhdysvaltalaista Jack Hughesia… Olisin hyvin yllättynyt, jos Kakko, näillä kaikilla kultaisilla meriiteillä, menettäisi ykköspaikkansa varaustilaisuudessa, valmentaja arvioi.
LUE MYÖS: Järkälemäinen maalivahtilupaus antaa näyttöjä Tapparalle – varattiin NHL:ään kolme vuotta sitten
LUE MYÖS: Tajuton vuosipalkka! Arvio: Mikko Rantanen allekirjoittaa jättimäisen NHL-diilin
Lähde: Championat.ru
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Nuorten Leijonien joukkue MM-kisoihin on valittu!
- Väite kulisseista: Jarmo Kekäläinen värväämässä suomalaisen luottomiehensä
- Jouluvisa: osaatko nimetä Liigan maalipörssin voittajat?
- JYP tiputti jättimäisen sopimusuutisen!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Antti Raanta, 36, teki päätöksen uransa jatkosta
- Urheilucast: Jokerit jäi nuolemaan näppejään – Liigan pistetykki teki valintansa!
- Nyt jysähti – NHL-legenda valmis tekemään paluun eläkepäiviltä!
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä