Chicago Blackhawks vahvisti valmennustiimiään – kiinnitti Stanley Cupin päävalmentajana voittaneen konkariluotsin!

Pudotuspelien ulkopuolelle tällä kaudella NHL:ssä jäänyt Chicago Blackhawks on vahvistanut valmennustaan todellisella yllätysnimellä.
Perinteikäs seura on hankkinut päävalmentaja Jeremy Colliton kakkosmieheksi Stanley Cupin Colorado Avalanchen päävalmentajana keväällä 1996 voittaneen Marc Crawfordin. 18 kautta NHL:ssä valmentaneen Crawfordin tililtä löytyy kunnioitettavat 1169 ottelua NHL-päävalmentajana.
– Jeremy on erittäin terävä ja innovatiivinen valmentaja. Olen erittäin vaikuttunut hänen läsnäolokyvystään ja innostaan. Tiedän, että meillä tulee olemaan loistava suhde, ja kokemukseni luulisi olevan hyödyksi koko valmennusryhmälle, Crawford kehaisee 34-vuotiasta päävalmentajaa.
Crawfordin meriittilistaa komistaa myös Kanadan päävalmentajan pesti Naganon olympialaisista vuodelta 1998. 58-vuotias konkariluotsi on valmentanut urallaan neljän kauden ajan myös Sveitsin liigan Zürichissä voittaen tuona aikana peräti kolme Sveitsin mestaruutta.
LUE MYÖS: Tuukka Raskin tempaus löi jopa Don Cherryn ällikällä: ”En ole koskaan nähnyt vastaavaa!”
LUE MYÖS: Lähde: NHL-supertähden pöydällä jättimäinen jatkosopimustarjous – päätös luvassa jo tällä viikolla?
LUE MYÖS: MM-kultaleijonan NHL-diilille vahvistus – siirtyy Columbus Blue Jacketsin riveihin!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta