Upea tarina! Suomesta tuttu NHL-konkari palasi yllättäen kaukaloihin – rakentelee nyt MM-sensaatiota: ”Lopetan urani kisojen jälkeen”
KOSICE. Kokenut Ladislav Nagy elää unelmaansa kotikisoissa.
37-vuotias huippunimi oli lopettamassa jo uransa viime kauteen. Perheen mielipiteet ja kevään kotikisat Kosicessa saivat pään kuitenkin kääntymään vielä kerran – Nagy päätti jatkaa uraansa vielä ainakin vuodella.
Se on kannattanut. Suomestakin tuttu NHL-konkari oli isossa roolissa, kun Slovakia aloitti MM-urakkansa upealla voitolla – joukkue murjoi USA:n tähtisikermän perjantaina maalein 4-1.
SuomiKiekko-sivusto tapasi pelin jälkeen Nagyn, joka on pelannut tämän kauden kotiseurassaan HC Kosicessa. Upea vuosi on palkittu – nyt hän saa pelata kotikisoja rakkaalla areenalla. Kaikki vaiva ja tehdyt työtunnit maksavat itsensä kerralla takaisin.
– Tämä tuo upeita tunteita pintaan. Tämän takia päätin jatkaa uraani vielä vuodella. Nautin jokaisesta pelistä ja hetkestä. Tämän turnauksen jälkeen lopetan urani, Nagy summaa SuomiKiekko-sivustolle.
Slovakian kiekkoikonin ura on melkoinen. Urallaan yli 400 NHL-peliä pelannut hyökkääjä oli mukana jo Slovakian maajoukkueessa, kun ryhmä marssi MM-kultaan keväällä 2002. Nyt porukka on melkoisen erilainen.
Myös Nagyn rooli on eri nuoressa porukassa.
– Meillä on paljon nuoria pelaajia. Yritän auttaa heitä mahdollisimman paljon päivittäin. Olen jo vanha kaveri – toivottavasti pystyn tukemaan heitä. Miten me pärjäämme NHL-supertähtiä viliseviä vastustajia vastaan. Ja muita tilanteita.
Avausvoitto antaa paljon. Perjantai-iltana koko Kosicen kaupunki oli sekaisin hullaantuneista faneista.
– Tämä oli vasta turnauksen avauspeli. Se täytyy muistaa. Mutta me menemme peli kerrallaan, Nagy pohtii.
Seuraava haaste on jo lauantaina, kun Slovakia kohtaa Suomen. Nagy ei aliarvoi tulevaa vastustajaa.
– Tiedän heiltä useamman pelaajan. Vuoteni Suomessa ja Jokereissa oli hienoa aikaa. Nautin siitä. Lauantaina tulee taas kova peli, meidän pitää olla valmiita.
Nagy uskoo tietävänsä Leijonien vahvuudet. Nuoren Slovakian pitää olla tarkkana leijonataitureiden kanssa.
– Heillä on nuori ja todella nopea joukkue. Heillä riittää luisteluvoimaa, joten meidän pitää olla tarkkana. Emme saa menettää kiekkoja – sillä he kääntävät peliä nopeasti, Nagy povaa.
Suomen ja Slovakian peli alkaa kello 21.15. SuomiKiekko-sivusto seuraa peliä paikan päällä.
Ilari Isotalo, Kosice
Twitter: @IlariIsotalo
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Kova päätös: Liigassa ei pelata ensi kaudella playouteja – pudotuspeleihinkin iso muutos
- IL: Jesse Puljujärvi teki paljastuksen MM-kisojen suhteen
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Connor McDavid raivostui NHL:n suomalaistulokkaalle – megatähti otti nyrkit esiin!
- Auston Matthews telottiin törkeästi ulos NHL:ssä – tuttu mies asialla
- Liiga-paikkaa jahdanneelta seuralta suora tiedote: ”Havaittu useita sisäisiä haasteita”
- Huippukautta pelaava Janne Juvonen: tulevien kausien seura selvillä!
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- Toimittaja: Pitkäaikaista SHL-tähteä havitellaan Liigaan: ”Saanut useamman tarjouksen”
- Tapparalle jäi luu käteen – Robert Leino valitsi yllättävän joukkueen!
- Patrik Laineen tilanne ratkesi – näin kommentoivat seurapomo ja päävalmentaja
- Ilves heitti verkot vesille: huippuhankinta kiikarissa – soppa syntyi
- Veli-Matti Savinainen ei suostunut pelaamaan Pride-paidassa: ”En koe ideologiaa asiana, jota haluan edustaa”
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”