Kohti unelmaa! Suomalaislupaus allekirjoitti NHL-sopimuksen – edessä rankka harjoitusleiri

© Kuva: Ilari Isotalo

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!

Boston Bruins on tehnyt kolme vuotta kestävän tulokassopimuksen Urho Vaakanaisen kanssa. Huippulupaava puolustaja on Bruinsin viime kesän ykköskierroksen varaus, joten odotukset ovat luonnollisesti isot. Vaakanaisen varausnumero oli 18.

Vaakanainen tienaa seuraavasta kaudesta NHL:n asettaman 925 000 dollaria, johon ei lasketa mahdollisia bonuksia. Sopimus on kaksisuuntainen, ja Vaakanainen jatkaa ensi kaudella suurella todennäköisyydellä Bostonin farmiseura Providence Bruinsissa.

Vaakanainen pelasi tänä vuonna Liigassa lappeenrantalaisen SaiPan paidassa. 43 ottelun aikana hän keräsi itselleen tehot 4+7.

Maajoukkueessa puolustaja on voittanut alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuden ja saman ikäryhmän MM-hopeaa.

Alkanut kesä on lahjakkaalle puolustajalle erittäin tärkeä, sillä hän pääsee esittämään taitojaan NHL-seuran vaativalla harjoitusleirillä. Sinne kutsutaan seuran kaikki lupaukset, joten kilpailua on varmasti luvassa.

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!