Vau! Kaaoksessa oleva ruotsalaisseura tavoittelee NHL-puolustajaa riveihinsä: ”Hän on vapaa agentti”
Ruotsin Allsvenskanissa pelaava Modo kärkkyy todellista huippuvahvistusta, sillä seuran edustajat ovat tavanneet Winnipeg Jetsissä päättyneellä kaudella pelanneen ruotsalaispuolustajan Tobias Enströmin kanssa. Asiasta kertoo Hockeypuls.
Enströmin agentti Kalle Boden toppuutteli suurinta innostusta, vaikkei kylläkään kieltänyt mahdollisuutta, että Modossa kiekko-oppinsa saanut ruotsalainen palaisi tuttuun seuraan.
– Tobiaksesta tulee rajoittamaton vapaa agentti heinäkuun ensimmäinen päivä. Se tarkoittaa, että kaikki 31 NHL-seuraa ovat vapaat antamaan tarjouksen hänelle ja hänellä on mahdollisuus valita, Boden muistutti.
– Ensimmäistä kertaa hänellä on mahdollisuus astua vapaille markkinoilla ja Tobias merkitty NHL-nimi markkinoilla, joten hän kyllä kuuntelee.
Enströmin NHL-uran päättymisellä on spekuloitu runsaasti viime kuukausina. Ruotsalaisen pelimäärät sekä tehopisteet ovat laskeneet muutaman viime kauden aikana, eikä hänelle enää löytynyt Jets-puolustuksesta hänelle ominaista roolia.
Modo putosi kovista panostuksista huolimatta Allsvenskaniin kauden 2015-16 päätteeksi ja on yrittänyt siitä asti nousua SHL:ään, mutta ilman tulosta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa