Urheilupuolen tärkein henkilö lähtee Ilveksestä – todellinen seuralegenda tilalle
Ilves-Hockey Oy:n urheilutoimenjohtaja Kari Heikkilä ei jatka tehtävässään, Ilves tiedotti tänään.
Vastuu urheilupuolen asioista on jatkossa Ilves-Hockey Oy:n toimitusjohtajalla Risto Jalolla.
– Oli kunnia olla mukana rakentamassa Ilveksen urheilupuolen tulevaisuutta. Samalla näin läheltä sen positiivisen muutoksen, joka seurassa käynnistyi omistajanvaihdoksen jälkeen reilu vuosi sitten, Heikkilä sanoo Ilveksen tiedotteessa.
Heikkilän määräaikaisen sopimuksen oli määräkin päättyä tämän kauden lopussa. Nyt se päättyy maaliskuun viimeisenä päivänä.
– Ilves on matkalla oikeaan suuntaan. Valmentaminen jääkiekon parissa kiinnostaa minua edelleen, Heikkilä sanoo.
Urheilu(toimen)johtajaa pidetään yleisesti huippu-urheiluorganisaation tärkeimpänä tekijänä, kulmapalana. Nyt tämäkin tärkeä posti lankeaa toimitusjohtaja Jalolle.
– Toistaiseksi emme ole täyttämässä urheilutoimenjohtajan paikkaa. Katsomme rauhassa, miten asian kanssa etenemme. Ensi kauden joukkueen rakentaminen jatkuu kuitenkin suunnitellusti, Jalo sanoo.
Jalo, 55, pelasi Ilveksessä huikean uran. Kausina 1980–94 hän pelasi Ilveksessä 12 kautta. Jalo oli Ilveksen avainpelaajia yhdessä mm. Mikko Mäkelän ja Raimo Helmisen kanssa kaudella 1984–85, kun Ilves voitti edellisen mestaruutensa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo