Yllätyspäätös! Yli 800 NHL-pelin seuralegenda jatkaa uraansa Euroopassa – ”Houkuttaisi pelata olympialaisissa”
810 NHL-ottelua urallaan runkosarjassa ja pudotuspeleissä yhteensä pelannut tshekkipuolustaja Zbynek Michalek siirtyy kotimaahansa HC Sparta Prahan joukkueeseen.
34-vuotias Michalek jäi ilman NHL-sopimusta viime kauden päätteeksi, eikä sen jälkeen ole ollut varmaa, jatkaako loukkaantumista urallaan kärsinyt mies ollenkaan pelaamista.
Tshekkipakki tahkosi viime kaudella suurimman osan AHL:ssä, mutta tilille kertyi myös kolme ottelua NHL:ssä tutussa seurassa Arizona Coyotesissa.
Michalek on pelannut yhteensä 612 ottelua Coyotesin riveissä, mikä on seuran historian toiseksi eniten heti Shane Doanin jälkeen.
Kokeneen puolustajan tavoitteet ovat vielä kirkkaasti huipulla – Etelä-Korean talviolympialaisissa.
– Ei ollut helppo tehdä päätöstä ajatellen perhettäni ja lapsiani, mutta rakastan jääkiekkoa ja halusin tulla tänne. Toinen asia, mikä minua houkuttaa, on mahdollisuus päästä pelaamaan olympialaisiin. Myönnän, että se on iso motivaatio minulle, Michalek kertoo Sparta Prahan tiedotteessa.
– Mutta ensiksi minun täytyy aloittaa pelaamaan ja saada hyviä suorituksia Spartassa, sitten voidaan puhua muista asioista. Tämänhetkinen tavoitteeni on löytää paikka joukkueesta ja auttaa Sparta parhaaseen mahdolliseen suoritukseen jäällä, konkari jatkaa.
- Aitio: Liigan kärkiseuran valmentajan pätevyys tyrmättiin – ”Voisi ottaa valmentajalisenssin pois”
- Tapparalta sopimusuutinen – Liiga-konkari sai uuden työpestin!
- Urheilucast: Jokerit tavoitteli nimekästä vahvistusta – Tappara iski väliin!
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- IS: Leijonien kulisseissa kuohuu – Heikki Hietasen Venäjä-puheet suututtivat
- Jyrkkä ilmoitus – tämä maa kieltäytyy pelaamasta Venäjää vastaan: ”Emme missään tapauksessa”
- Tappara löi pöytään sopimusuutisen – kokeneelle hyökkääjälle jatkoa
- No nyt! NHL:n supertähti haluaa vaihtaa maisemaa – seurajohdolta jyrkkä vastaus
- HIFK:n pelissä tapahtui selvä muutos – kapteeni Iiro Pakarinen paljastaa syyn
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Jokerit-kapteeni lähtee Mestikseen – uusi seura selvillä
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!