Joko menestymään tottunut TPS palaa parrasvaloihin? ”Aloitteellisuus on ykkössana”

TPS:n viime kausi Liigassa oli mielenkiintoinen. Ajoittain kauden aikana näytti siltä, että joukkue voisi mennä jopa mitalipeleihin asti, mutta lopulta kärkinelikko osoittautui liian kovaksi.
Pääsarjahistorian aikana menestymään tottunut joukkue hakee paluuta lähelle kärkeä kipparinaan Tomi Kallio.
– Ennen kaikkea yritetään tehdä TPS:lle. Saataisi TPS kärjen tuntumaan, viisinkertainen MM-mitalisti Kallio tiivisti Liigan avaustilaisuudessa tiistaina.
Hyökkääjä palasi Suomeen kaudeksi 2015-2016. Hänen ympärillä leijui kysymysmerkkejä esimerkiksi siitä, riittääkö jalka enää Liigaan. Kaksinkertainen Suomen mestari kuitenkin otti epäilijöiltä luulot pois paukutettuaan kummallakin kaudella yli 40 pistettä.
– Hyvällä fiiliksellä nuo pari vuotta olen ollut mukana.
Mutta mikä sai 40-vuotiaan Kallion jatkamaan?
– Ensiksi piti itse miettiä, että riittää virtaa ja kunnianhimoa. Kesän aikana tuntui, että pystyi vetämään kaikki treenit läpi – pahimmatkin hyvin. Tuli olo, että haluan jatkaa vielä. Joukkue pysyi aika hyvin kasassa ja meillä on tervepäisiä nuoria jätkiä, keiden kanssa on mukava tehdä hommia. Loppujen lopuksi se oli aika helppo päätös.
Kallio ja kumppanit ovat hikoilleet syksyllä muun muassa CHL:ssä, jossa TPS:n iskukyky on ollut ailahtelevaa. Kausi alkoi kahdella tappiolla, mutta sen jälkeen joukkue voitti kaksi peliä putkeen.
– Aloitteellisuus on se ykkössana, jota olen käyttänyt, joukkueen debytanttipäävalmentaja Kalle Kaskinen sanoi valmennusfilosofiastaan joukkueessa, jossa on kokemusta ja nuoruutta sopivasti sekaisin.
– Kyllähän joukkueessa on hyvät johtavat pelaajat ja tosi iso kasa Liigaa pelanneita, jotka pystyvät kehittymään. Sitten on myös nuoria haastajia, Kaskinen mietti uuden sesongin alla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo