Pelicans takoi tappiota – yhtenä syynä tähtihankinta NHL:stä
Pelicansin tulos painui 133 000 euroa pakkasella kauden 2016-17 tilinpäätöksessä.
Pudotuspeleihin upeasti tiensä raivannut Pelicans kärsi kauden aikana pahoja avainmiehien menetyksiä, joita jouduttiin paikkaamaan ylimääräisillä pelaajahankinnoilla. Joukkueen suurin hankinta kesken kauden oli NHL:stä takaisin kasvattajaseuraansa saapunut maalivahti Karri Rämö.
Seuran tiedote:
Lahden Pelicans Oy:n ja Pelicans Ravintolat Oy:n edellisen tilikauden liikevaihto oli konsernitasolla 6 772 000 euroa ja se kasvoi vuodentakaiseen nähden 235 000. Tilikauden tulos painui kuitenkin 133 000 euroa miinukselle.
Syyt tappiollisen tuloksen taustalla olivat budjetoitua suuremmat henkilöstökulut, jäähallin infraan ja ravintolatoiminnan kehittämiseen kohdistetut investoinnit sekä MM-hiihtojen arvioitua pienemmäksi jääneet tuotot. Tulosta heikensi myös organisaation vanhojen taloudellisten velvoitteiden lyhentäminen.
– Teimme viime kaudella palveluliiketoiminnan ja sen kehityksen kannalta välttämättömiä investointeja yli 200 000 eurolla, joilla olemme parantaneet asiakkaidemme palvelukokemusta, Pelicansin toimitusjohtaja Tomi-Pekka Kolu kertoo.
– Urheilullisesti kärsimme lukuisista loukkaantumisista, joiden vuoksi olimme osittain pakotettuja tekemään hankintoja kesken kauden. Osaltaan otimme myös tietoisen ja hallitun taloudellisen riskin tavoitellessamme urheilullista menestystä, Kolu jatkaa.
Konsernin liikevaihtoa nosti ravintolatoiminnan kehitys ja siihen tehdyt panostukset. Ravintolatoiminnan investoinnit näkyvät viime tilikauden kulupuolella, mutta niiden tuomat lisätulot ovat mitattavissa vasta tulevaisuudessa.
– Tulevaisuuden näkymät ovat hyvät. Olemme investoineet infraan ja ihmisiin. Näillä satsauksilla tähdätään kestävän tuloksen tekemiseen niin taloudellisesti kuin urheilullisesti, Kolu selventää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-supertähdet jäämässä ulos olympialaisista – tilalle yllätysnimi?
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Petteri Rimpisen poikkeukselliset varusteet ällistyttää rapakon takana – ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- Nimet julki – tässä Nuorten Leijonien MM-joukkue!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Nuorten Leijonien joukkue MM-kisoihin on valittu!
- Väite kulisseista: Jarmo Kekäläinen värväämässä suomalaisen luottomiehensä
- Jouluvisa: osaatko nimetä Liigan maalipörssin voittajat?
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä