Liigasta tuttu pistetykki hylkäsi historiallisen tarjouksen – shokkisiirto vihollisen leiriin!
Hyökkääjä David Tomasek jatkaa uraansa Tshekin liigassa Dynamo Pardubicen riveissä ensi kaudesta alkaen. Siirrosta uutisoivat ensimmäisenä Hokey.cz sekä Expressen.
Expressenin tietojen mukaan Tomasekin sopimus Pardubicen kanssa on pitkä, kuusi tai seitsemän vuotta kestävä. Sopimus tekee hänestä yhden Euroopan parhaiten palkatuista jääkiekkoilijoista. Lähteiden mukaan Tomasek tienaa noin 80 000 euroa kuukaudessa bruttona.
Pardubicen vihollisseura Sparta Praha yritti vielä saada tähtihyökkääjän riveihinsä ja teki hänelle seuran historian suurimman tarjouksen. Seura kertoi epäonnistuneesta oman kasvatin kotiutusyrityksestä tiedotteessaan.
– Kun paluu alkoi jälleen tuntua realistiselta vaihtoehdolta, esitimme sopimustarjouksen, joka olisi tehnyt hänestä Sparta Prahan historian parhaiten palkatun pelaajan, selvästi seuran aiemman palkkatason yläpuolelle. Tarjous sisälsi myös selkeästi määritellyn urheilullisen roolin yhtenä joukkueen johtavista pelaajista yhdessä Filip Chlapikin kanssa.
Tomasek pelasi kuluvalla kaudella NHL:ssä 22 ottelua, joissa hän teki tehot 3+2=5. Viime kesänä hän solmi Edmontonin kanssa yksivuotisen NHL-sopimuksen, jonka arvo oli noin 1,2 miljoonaa dollaria. Osapuolet purkivat sopimuksen joulun aikaan ja Tomasek palasi Ruotsiin SHL-seura Färjestadiin.
Viime kaudella hän oli koko SHL:n tehokkain pelaaja ja voitti pistepörssin tehoilla 24+33=57. Tällä kaudella hän on pelannut Färjestadissa 11 ottelua tehoin 5+6=11.
Uransa aikana Tomasek on pelannut myös Liigassa Jyväskylän JYPissä.
LUE MYÖS:
- Carolina Hurricanes hankki MM-kultaa voittaneen ex-kärkivarauksen
- Suomalaispuolustajan pitkä sairausloma venyy – Liigasta tuttu nimi kutsuttiin korvaajaksi
- MTV: Siim Liivikiltä paljastus TPS:n uudesta tehomiehestä: ”Silloin jo huomasi”
- NHL:ssä rysähti – nuori lupaus rustasi yli 50 miljoonan dollarin diilin!
- IL: NHL:n TV-oikeuksiin iso muutos – näin ottelut televisioidaan Suomessa
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Liiga-seura purki hyökkääjänsä sopimuksen – uusi joukkue löytyi jo!
- Daily FaceOff: Liiga-seuralle syttyi huoli – NHL voi viedä ykköstähden!
- IS: Topi Nättinen ällistyi Liiga-seuran hirmuhankinnasta – miten ihmeessä tämä saatiin aikaan?
- Päävalmentaja lyttäsi NHL-superlupauksen – puhuu nyt suoraan: ”Olisi pitänyt jättää”
- Kärppien mestarin piti olla ykköshankinta – sai väistyä Jokereista tutun tieltä
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Patrik Laine: nyt tuli tieto, joka muuttaa asetelmaa
- Urheilucast: Jokerit heitti verkot vesille – kiikarit NHL:ssä!
- Urheilucastin väite: Patrik Laineen NHL-tilanne muuttui rajusti – nyt on vaikean ratkaisun paikka
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Urheilucast: NHL-pomo teki Benjamin Rautiaisen takia Tampereella jotain poikkeuksellista – nyt ei lupaa hyvää Tapparalle
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!
