KHL:n tähtisikermä kokenut kovia muutoksia – pistekuninkaan harteille jälleen hurjia odotuksia?
Kuva: Ilari Isotalo
Metallurg Magnitogorsk on voittanut neljän viime kauden aikana kaksi KHL-mestaruutta.
Vuodesta 2013-14 lähtien joukkueella on ollut kadehdittavan johdonmukainen rosteri, sen seurauksena myös menestys on ollut jopa kadehdittavaa.
KHL.comin englanninkielisen sivuston mukaan joukkueen neljä vuotta kestänyt ”vakaa” aikajakso kuitenkin päättyy.
Kolme loppuottelupaikkaa ja kaksi mestaruutta olivat pitkälti järkyttäviä tehoja takoneen Sergei Mozjakin – Jan Kovar – Danis Zaripov -ketjun tuhoisan panoksen ansiota, sekä Chris Leen johtaman pakiston hyvyyttä.
Nyt joukkueessa puhaltavat kärkimiesten osalta muutoksen tuulet.
NHL:stä paikkaa tavoittelevan Leen tulevaisuus on auki ja hän palasi perhesyiden takia rapakon taakse, Zaripov puolestaan hölmöili ja sai kilpailukiellon.
Sivusto nostaa myös esille sellaiset nimet kuin Aleksei Bereglazov ja Viktor Antipin. Gagarin Cupia juhlineet, ja joukkueelleen tärkeät puolustajat suuntaavat ensi kaudeksi rapakon taakse. Aleksandr Semin puolestaan lopetti uransa.
Valtava määrä runkopelaajia on vaihtanut osoitetta. Lee, Zaripov ja Semin mahtuivat viime kaudella joukkueen sisäisen pistepörssin kärkiviisikkoon runkosarjassa.
Toisaalta liikehdintää oli myös Metallurgiin päin, kun Denis Denisov ja Matt Ellison saapuivat joukkueeseen.
Muutokset ovat varmasti myös muiden joukkueiden tiedossa. Voi kuitenkin olla liian aikaista sulkea Magnitogorsk pois, sillä kokoonpanossa on edelleen tuttuja kasvoja menneiltä vuosilta Mozjakin suurimpana tähtenään.
Hänen pitänee ottaa roolia ensi kaudellakin, kun rosteri on kokenut muutoksia. Tähtihyökkääjä ja joukkueensa kapteeni on voittanut runkosarjan pistepörssin kahtena kautena peräkkäin ja yhteensä peräti kuusi kertaa.
LUE MYÖS:
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- Sidney Crosby liekeissä NHL:ssä – nousi tasoihin legendaarisen Gordie Howen kanssa
- Raiskauskohussa ollut entinen NHL-kärkivaraus: uusi joukkue selvillä
- IL: Tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- SK: Ässät vahvisti rivejään – haaviin yli 500 Liiga-ottelun kapteeni
- Ville Peltosen valmennustiimiin uusi suomalaisnimi – tuttu HIFK-vuosilta
- Pelicansin uusi vahvistus: viikkojen sairausloma edessä
- HIFK:sta tuttu suomalaislupaus: NHL kutsuu!
- Musertava uutinen: 1200 NHL-pelin konkari sairastaa haimasyöpää
- Jukurien hyökkääjälle karu takaisku – edessä jälleen pitkä poissaolo
- LIVESEURANTA: Liigan yhtiökokous ja sarjajärjestelmäuudistus
- IL: Jokerit jysäytti huippuhankinnan – haaviin Leijonista tuttu ex-NHL-hyökkääjä
- ESPN: Edmonton valmis rysäyttämään vaihtokaupan – tämä NHL-vahti tähtäimessä!
- Liiga-seura valmistelee jättikaappausta! Urheilucast: Ryan Lasch kiikarissa
- Ruotsalaislähde: SHL-mestari kaupittelee suomalaiskaksikkoaan
- Juuso Pärssisen seuraava seura selvisi – fanit kiehuvat somessa
- IS: Liigaan tyrkyllä uusi joukkue – ”Ilman muuta olisimme mukana”
- Jokerit: iso uutinen!
- Raimo Helminen sai vastustajan valmentajan naurun valtaan: ”Se on Vertti”
- HIFK-kaksikko loukkaantui – ulkona kokoonpanosta