Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
HIFK:n ruotsalaismaalivahti Hugo Alnefelt on vastannut Kiekko-Espoon maalivahdin Petteri Rimpisen kovasanaiseen tölväisyyn. Rimpinen arvosteli Alnefeltia perjantain Liiga-ottelussa, jonka HIFK voitti vieraskentällä maalein 3–0.
Tilanne sai alkunsa toisessa erässä, kun Kiekko-Espoon Linus Öberg ajautui Alnefeltin päälle. HIFK-vahti kaatui jäähän, eikä ehtinyt takaisin torjunta-asentoon ennen kuin kiekko päätyi maaliin. HIFK haastoi tilanteen maalivahdin häirintänä, ja osuma hylättiin.
Ratkaisu ei miellyttänyt Rimpistä, jonka voimakas reaktio tallentui MTV:n lähetyksessä tuomarikameraan.
– Sillä on viisi sekuntia aikaa nousta ylös, ja toi läski ruotsalainen ei pääse sieltä ylös, Rimpinen sanoi.
Ottelun jälkeen Alnefeltille kerrottiin Rimpisen kommentista. Ruotsalaisvahti yllättyi kuulemastaan, mutta vastasi lopulta sarkastisesti Ilta-Sanomien haastattelussa.
– Vastustajan maalivahtiko sanoi niin? Alnefelt kysyi.
– No, hän taitaa olla vähän minua nuorempi ja ehkä vähän nopeampikin.
– Täytyy varmaan palata harjoituksiin ja opetella nousemaan nopeammin ylös sen jälkeen, kun minut on tönäisty kumoon, Alnefelt kuittasi Ilta-Sanomille.
Myös Kiekko-Espoon päävalmentaja Jyrki Aho arvosteli Alnefeltin hidasta nousemista. Alnefelt ei hyväksynyt väitettä tahallisesta viivyttelystä.
– En usko, että kukaan viivyttelisi tarkoituksella, kun kiekko on edelleen pelissä. Tuomari ei ollut viheltänyt peliä poikki.
– Minusta on aivan käsittämätöntä sanoa noin, Alnefelt ihmetteli.
Alnefelt muistutti, ettei jäähän kaatumisen jälkeen ole helppoa päästä nopeasti takaisin jaloilleen maalivahdin varusteissa.
Alnefelt kertoi, ettei hän halunnut jäädä pyörittelemään vastustajan kommentteja.
– Ei tuo ole asia, jota jaksaa sen enempää miettiä.
Alnefelt torjui ottelussa kauden ensimmäisen nollapelinsä. Voitto oli samalla Tommi Miettisen ensimmäinen HIFK:n päävalmentajana.
LUE MYÖS:
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Oliver Kapaselle jättimäinen mahdollisuus NHL:ssä – päävalmentaja paljasti syyt
- Haastattelu: Tommi Miettinen puhui uudesta pestistään – ”Ei sovi vähätellä…”
- Jyrki Aholta kehitysehdotus valmentajapotkuja jakaville Liiga-seuroille: ”Mitä itse ensimmäisenä yrittäisin…”
- Kiekko-Espoon Jyrki Aholta suoraa tekstiä HIFK-tähdestä: ”Kuin olisi joku ampunut haulikolla”
- Liigan kärkipaikka vaihtui – Aleksi Saarela kuritti vanhaa seuraansa
- NHL:ssä jysähti jättitreidi – Connor Hellebuyck kaupattiin!
- Connor Hellebuyckista uusi jättitarjous – NHL:n ”suomalaisseura” virittelee siirtopommia
- Leijonalegendan poika loukkaantui Sveitsissä – edessä pitkä sairausloma
- KalPa: ykköstähti viikkoja sivussa – toinen hyökkääjä peräti kuukausia ulkona
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Näkökulma: Kaappaako Tappara seuraavan päävalmentajansa toisesta Liiga-seurasta?
- Olli Jokiselle potkut – tässä HIFK:n uusi päävalmentaja!