Antti Tyrväinen, 37, palaa Pelicansin riveihin. Lahtelaisseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen kokeneen Tyrväisen kanssa. Sopimus kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28.

Tyrväinen on Pelicansin oma kasvatti ja hän on edustanut seuraa useaan otteeseen. Viimeksi hän pelasi seurassa toissa kaudella. Liiga-uransa Pelicansissa kaudella 2008–09 aloittanut Tyrväinen on edustanut Suomessa myös Jokereita, Ilvestä, HIFK:ta sekä viime kaudella JYPiä, jossa hän iski 32 otteluun tehot 1+6.

Urallaan Tyrväinen on pelannut myös AHL:ssä, Ruotsissa sekä Saksassa.

– Tyrväisen paluu on merkittävä uutinen niin Pelicansin joukkueelle kuin koko seurayhteisölle. Pitkän uransa aikana hänestä on kasvanut pelaaja, jonka merkitys ulottuu kaukalon tapahtumia laajemmalle, Pelicansin tiedotteessa kuvaillaan.

Tyrväinen tuo Pelicansin joukkueeseen merkittävän määrän kokemusta, kovuutta ja johtajuutta. Hän on pelannut Liiga-urallaan kaikkiaan 583 runkosarjan ottelua sekä 57 pudotuspeliä.

Lahden Pelicans

@lahdenpelicans
Antti Tyrväinen Pelicans-paitaan!

Antti Tyrväinen pukee turkoosia kausilla 2026–2027 ja 2027–2028! 🩵

Tervetuloa kotiin, Tyrsky! 👋

Tule todistamaan Tyrskyn paluu Pelicans-paitaan lauantaina Wemasto Areenalla, kun vastaan luistelee Tappara kello 17:00!

#PelicansFi #Liiga

LUE MYÖS: