Hollywoodin megatähti suunnittelee elokuvaa potkut saaneesta NHL-valmentajasta – ”Kiinnostavampi projekti kuin Batman”

Oscar-voittaja, käsikirjoittaja, näyttelijä ja viihdemaailman megaluokan tähti Ben Affleck suunnittelee elokuvaa, joka kertoo New York Islandersista tiistaina potkut saaneen päävalmentajan Jack Capuanon tapahtuman täytteisestä elämästä.
Affleckin elokuvalla ei ole vielä käsikirjoittajaa, eikä aloitusaikakaan ole vielä selvillä, mutta Hollywood-tähti on alkanut jo suunnitelemaan elokuvaa, ja hän pyrkii saamaan sen valmiiksi Etelä-Korean Pyeongchangin 2018-vuoden talviolympialaisiin mennessä.
– Moni ihminen ei tiedä tätä, mutta olen Bostonista ja olen suuri urheilufani. Tarina miehestä, joka nousee köyhistä oloista ammattisarjaan valmentajaksi puhuttelee minua todenteolla, kommentoi Affleck Variety Canada-printtilehdelle.
Capuano oli kotoisin Cranstonin pahamaineisilta kaduilta. Hän toimi pelaajana ja valmentajana paikallisissa juniorisarjoissa, kunnes vuonna 2010 hän sai kutsun NHL:ään. Capuano on Islandersin historian toiseksi eniten voittoja saanut valmentaja, kuin myös kirjailija, motivoiva puhuja ja kulttuuri-ikoni.
Affleck voitti kaksi Oscaria parhaasta käsikirjoituksesta (Good Will Hunting) ja parhaasta elokuvasta (Argo, jonka hän myös ohjasi). 45-vuotias näyttelijä näkee itsessään paljon samaa kuin Capuanossa, joten hän kokee tämän loistavaksi projektiksi.
– Niinkuin Jack, myös minä työstin itseni pohjalta ylös. Nousin lapsinäyttelijänä Voyage of the Mimi-elokuvasta megaluokan elokuviin, jossa yhdessä pelastan maapallon poraamalla meteoriittejä, yhdessä supersankari tai sitten olemalla helposti rakastettava tolvana Bostonista, joka yrittää tehdä asiat oikein, kertoo Affleck.
– Tiedän, että voin kertoa Jack Capuanon tarinan niin kuin se pitää kertoa.
Affleck on sidottu ohjaamaan ja näyttelemään Batman-elokuvissa, sekä olemaan osana tulevassa Justice League-elokuvassa. Hän kuitenkin pitää Capuanosta kertovaa elokuvaa kiinnostavampana.
– Ihmiset kysyvät minulta tästä Batman-jutusta, mutta Capuano-projekti on paljon kiinnostavampi kuin Batman. Ketä kiinnostaa tyyppi, joka lyö sekopäitä turpaan hulluissa puvuissa, kun voit tehdä elokuvan miehestä, joka valmensi Islandersia. Se on paljon, paljon pelottavampaa kuin mitään mitä Batman joutuu kokemaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- THF: Raiskauskohussa ollutta ex-NHL-pelaajaa tarjottiin Liigaan – iso palkkatoive!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- IL: Näin paljon Doug Shedden tienaa Suomessa
- Jokerit: Liigasta tuttu hyökkääjä haaviin!
- Kärpät: seuralegendan pojalle sopimus
- Jättipommi! Doug Shedden Liiga-seuran päävalmentajaksi
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä
- Jättipommi! Doug Shedden Liiga-seuran päävalmentajaksi
- Lähde: SHL-puolustaja siirtyy Liigaan