Entinen Liiga-tähti avittamassa yllätysmaata jääkiekon MM-kisojen A-sarjaan
Jääkiekon MM-kisoissa saatetaan ensi kaudella nähdä melkoinen yllättäjämaa. Enemmän jalkapallomaana tunnettu Unkari on lähellä nousua A-sarjaan, kun joukkue kukisti Italian B1-divisioonan turnauksessa keskiviikkona 4-1-lukemin. Italia pelasi vielä viime vuonna A-sarjassa.
Unkari voitti Italian ensi kertaa sitten vuoden 1978.
Unkarin ryhmästä löytyy tuttua väriä myös Suomen jäiltä, kun maan edustusoikeuden on saanut 2000-luvun alussa Jokereita, Bluesia sekä Saipaa SM-liigassa edustanut 40-vuotias Frank Banham.
Banham pommitti parhaalla liigakaudellaan 2000-2001 peräti 51 tehopistettä (24+27) Bluesille. Mies oli kahdella muullakin täydellä liigakaudellaan lähes yhtä tehokas.
Banham on tehnyt Unkarille meneillään olevassa turnauksessa kolme tehopistettä (1+2) kolmeen otteluun.
B-sarjan turnausta johtaa Kazakstan, joka pelasi viime kaudella myös A-sarjassa, perässään Puola ja Unkari tasapisteissä. Kaksi parasta nousee ensi vuodeksi A-sarjaan. Joukkueilla on vielä kaksi peliä jäljellä.
Jääkiekon A-sarjan MM-turnaus pelataan 1.-17.5.2015 Tshekissä. Katso turnauksen otteluohjelma tästä.
LUE MYÖS:
- Matias Maccellilta tulikuuma debyytti uudessa seurassa – yhteispeli superteinin kanssa toimii
- HIFK: tähtihankinta sivuun
- Patrik Laine ei halua mihin tahansa NHL-seuraan – ”Nirso”
- Suomalaisduo ihastutti NHL:ssä – ratkoi voiton Edmontonille
- Tästä syystä Jokerit hyllytti tähtensä – Tomek Valtonen IS:lle: ”Tosi yksinkertaista”
- Mikael Granlund valittiin kapteeniksi NHL:ssä – GM hehkutti vuolaasti
- Missä pelit jatkuvat? Kolme suomalaista siirtolistalle NHL:ssä
- Näkökulma: Pelastiko flunssa Tomek Valtosen?
- Jokerifaneilta näyttävä viesti päävalmentaja Tomek Valtoselle
- Jokereilta kova temppu katsomoon heitetyille tähdille!
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin