Entinen Liiga-tähti avittamassa yllätysmaata jääkiekon MM-kisojen A-sarjaan

Jääkiekon MM-kisoissa saatetaan ensi kaudella nähdä melkoinen yllättäjämaa. Enemmän jalkapallomaana tunnettu Unkari on lähellä nousua A-sarjaan, kun joukkue kukisti Italian B1-divisioonan turnauksessa keskiviikkona 4-1-lukemin. Italia pelasi vielä viime vuonna A-sarjassa.
Unkari voitti Italian ensi kertaa sitten vuoden 1978.
Unkarin ryhmästä löytyy tuttua väriä myös Suomen jäiltä, kun maan edustusoikeuden on saanut 2000-luvun alussa Jokereita, Bluesia sekä Saipaa SM-liigassa edustanut 40-vuotias Frank Banham.
Banham pommitti parhaalla liigakaudellaan 2000-2001 peräti 51 tehopistettä (24+27) Bluesille. Mies oli kahdella muullakin täydellä liigakaudellaan lähes yhtä tehokas.
Banham on tehnyt Unkarille meneillään olevassa turnauksessa kolme tehopistettä (1+2) kolmeen otteluun.
B-sarjan turnausta johtaa Kazakstan, joka pelasi viime kaudella myös A-sarjassa, perässään Puola ja Unkari tasapisteissä. Kaksi parasta nousee ensi vuodeksi A-sarjaan. Joukkueilla on vielä kaksi peliä jäljellä.
Jääkiekon A-sarjan MM-turnaus pelataan 1.-17.5.2015 Tshekissä. Katso turnauksen otteluohjelma tästä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov