NHL-tähti vaihtoi lämpimän Floridan jäätävään Kazakstaniin: ”Erilaista, hyvin erilaista”
NHL:n nimekkäimpiin puolustajiin jo kuuluva Victor Hedman ei totistesti lähtenyt helpoimman kautta NHL:n työsulun iskiessä päälle.
Floridalaisjoukkue Tampa Bay Lightningin riveissä 3.5 miljoonaa dollaria kaudessa tienaava ruotsalainen teki rohkean ratkaisun, kun lämmin kotiseutu vaihtui kauas kylmään Kazakstaniin.
– Heh. Se on erilaista, hyvin erilaista Pohjois-Amerikkaan verrattuna. Olen kuitenkin viihtynyt yllättävän hyvin ja pystynyt kehittämään omaa peliäni jopa enemmänkuin uskoinkaan, Hedman myönsi SuomiKiekko-sivustolle.
KHL on ehtinyt vakuuttaa jo nuoren puolustajan. Hyökkäysvoittoinen pelityyli on tullut kuin tilauksessa miehen oman pelin kehittämiselle.
– KHL on maailman paras liiga tällä hetkellä, ja sen kyllä huomaa. Siellä on vaikka ketä. On Bäckströmiä, Malkinia, Ovechkinia, Datsjukia ja voisin jatkaa listaa vaikka kuinka pitkälle. Hieno sarja, jossa joka ilta on äärimmäisen kovia pelejä. Tykkään kyllä.
”Kaksi täysin erilaista maailmaa”
Floridan +30 astetta Astanan -30 vastaavaan. Vaikka asiaa kuinka kiertelisi, kulostaa ruotsalaispakin valinta vähintäänkin osittain hullulta. Vai miten on? – Se on äärimmäisen iso muutos. Rakastan asua Tampassa, joten onhan siinä ollut totuttelemista. Näkee ainakin kaksi täysin erilaista maailmaa. Kazakstanissa on nimittäin niin kylmä, ettei se ole enää edes hauskaa, Hedman pohti. Alkukaudesta 18 syöttöpistettä kerännyt Hedman on viihtynyt uudessa ympäristössä. Joukkueen pelit ovat parantuneet hiljalleen ja puolustaja pelaa illasta toiseen niin kauan kuin vain jaksaa. – Olen tyytyväinen alkukauteeni, varsinkin hyökkäyspään pelaamiseen. On ollut hienoa saada paljon roolia ylivoimalla ja sitä kautta pystyä jatkamaan sitä, mihin pelini Tampassa jäi.Kuin Dubaissa olisi
Edes uusi ympäristö ei ole ollut niin suuri shokki kuin voisi olla. Kazakstanin öljyrahat näkyvät jokapäiväisessä katukuvassa. – Se on todella moderni ja kaunis kaupunki. Kaikki on uutta. Sitä ei ajattele olevansa edes Venäjän kupeessa silloin. Se on enemmänkin kuin Dubai, mutta vain hieman kylmempi. Kazakstanin yksi tunnettu outous on hevosenliha, mitä paikalliset pitävät suuressa arvossaan. Onko ruotsalaispuolustaja ihastunut paikalliseen herkkuun? – Yritin kerran, mutta ei koskaan enää, ruotsalainen päättää naurahtaen. Ilari Isotalo (@IlariIsotalo), MoskovaLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Edmontonille shokkiuutinen: Leon Draisaitl pitkään sivussa!
- Tappara on terästä! Tässä on Liigan runkosarjan tähdistökenttä
- Liigan pudotuspeliparit selvillä – TPS:lle jättipettymys
- Juhamatti Aaltoselta suora mielipide Lukko-tähdestä MTV:llä: ”Ylivoimaisesti Liigan paras sentteri”
- TPS-päävalmentaja Toni Söderholm tuomitsi Oliver Lauridsenin törkytaklauksen: ”Itsekin sitä mieltä”
- Montreal-tähti telakalle – aukeaako nyt paikka Patrik Laineelle?
- HIFK:lle jäi luu käteen – IS: Ilves nappasi tähtipelaajan nenän edestä!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Liiga-faneille herkkua – näin näet päätöskierroksen ilmaiseksi!
- Jukurien kapteeni teki uhkauksen ennen Liigan päätöskierrosta – näin kävi
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia