Tappara ja HPK kohtaavat tiistaina viidennen puolivälieräottelun merkeissä. Tappara joutuu lähtemään otteluun ilman ykkösketjun sentteriään Oiva Keskistä, jota ei ole merkattu kokoonpanoon mukaan.

Keskinen on johtanut pitkään Tapparan ykkösketjua, jossa laidalla viilettävät Kristian Tanus sekä Kasper Simontaival. Nyt ketjun keskellä Keskistä paikkaa Julius Mattila.

Keskinen on viimeistellyt pudotuspeleissä neljään otteluun tehot 0+2. Runkosarjassa hän kirjasi 49 otteluun pisteet 20+17=37.

Tapparan kokoonpanosta on sivussa myös Ondrej Pavel. Juuso Nykänen ja Oliver Suvanto nousevat tuoreina miehinä mukaan pelaavaan miehistöön.

HPK:n kokoonpanosta on pudonnut sitten viime ottelun Axel Skinnari. Pelaavaan kokoonpanoon nousee puolestaan Oliver Kopiloff. Edelliset kaksi ottelua missannut Cameron Wright on edelleen sivussa tositoimista.

Tapparalla on katkon paikka tiistaina Tampereella. Se johtaa puolivälieräsarjaa otteluvoitoin 3-1.

LUE MYÖS: