Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen joutui varsinkin viime vuoden maajoukkueturnauksissa median hampaisiin. Suomen kärkihyökkääjänä Milanon olympialaisissa toiminut NHL-supertähti Mikko Rantanen on nyt antanut oman arvionsa maajoukkueluotsin onnistumisesta.

Rantasen lausunnosta on luettavissa pientä kritiikkiä viime vuonna pelatun 4 Nations -turnauksen suhteen. Sen sijaan olympiaturnaus sujui Dallas Starsin tähtihyökkääjän mukaan paremmin – myös valmennukselta.

– Mun mielestä olympialaiset olivat ihan hyvä kokonaisuus. Pelaajat ja valmentajat paransivat 4 Nations -turnauksesta, kaikki ottivat steppejä eteenpäin ja siksi pelikin oli parempaa, Rantanen arvioi Iltalehdelle.

Olympialaisiin Leijonat sai lisää voimaa myös valmennukseen. Pennasen tueksi tuli Ville Peltonen, ja johtoryhmää vahvisti puolestaan. Jarmo Kekäläinen. Ratkaisu miellytti Rantasta.

– ”Pendo” veti olympialaisissa hyvin, myös hänen apujoukkonsa vetivät hyvin. Oli kiva pelata heidän alaisuudessa, Rantanen kehaisi.

Uran ensimmäinen olympiaturnaus jätti Rantaselle kaiken kaikkiaan lämpimät muistot.

– Olympialaiset oli kokonaisuudessaan ihan mahtava kokemus jäällä ja sen ulkopuolella. Suomi-äijien kanssa sain pelata merkityksellisiä pelejä. Myös kisakylä jäi mieleen, Rantanen listasi.

Rantasen oma turnaus päättyi harmillisesti välierässä tulleeseen loukkaantumiseen, joka piti hänet sivussa NHL-peleistä aina maaliskuun lopulle saakka.

LUE MYÖS: