MILANO.

Yhdysvaltain jääkiekkojoukkue ylsi huimaan saavutukseen, kun se kaatoi Kanadan olympialaisten loppuottelun jatkoajalla maalein 2-1.

USA on aiemmin voittanut miesten jääkiekossa olympiakultaa kahdesti, 1960 ja 1980. Jälkimmäinen tunnetaan nimellä Miracle on Ice, sillä tuolloin Yhdysvaltain amatöörit kaatoivat Neuvostoliiton käytännön ammattilaiset.

Nyt ketjuun saatiin uusi lenkki, kun USA voitti ensimmäistä kertaa kultaa NHL-pelaajien aikakaudella. Tunnelmat summasi aika lailla täydellisesti Boston Bruinsin puolustaja Charlie McAvoy.

– Tämä on maailman paras tunne! McAvoy hehkutti pelin jälkeen.

– Kun saavuimme tänne, Sully [päävalmentaja Mike Sullivan] puhui, että oli vuoden 1960 joukkue ja vuoden 1980 joukkue eli yhteensä 34 pelaajaa koko Yhdysvaltain jääkiekkohistoriassa, jotka ovat voittaneet olympiakultaa.

– Sitä varten me pelasimme, ja hemmetti, kaksi viikkoa myöhemmin me teimme sen! Me teimme sen! Olemme nyt osa sitä historiaa. Kukaan ei voi ottaa sitä meiltä pois.

– Tämä ryhmä kulkee yhdessä ikuisesti sen ansiosta, mitä juuri saavutimme. En ole koskaan ollut näin ylpeä elämässäni.

McAvoylta intoutui kehumaan maasta taivaisiin joukkueen maalivahtia Connor Hellebuyckia, joka torjui ottelussa peräti 41 kertaa ja päästi vain yhden maalin.

– Hän oli uskomaton! Hän teki niin monta torjuntaa kerta toisensa jälkeen.

– Sanoin siitä yhdestä kolmannen erän torjunnasta vaihtoaitiossa: ”Tuossa se on, TSN:n turning point (käänteentekevä hetki)!” Sanoin vain, että muistakaa tuo. Ja sitten hän teki vielä pari lisää!

– Hän on koko liigan [NHL:n] paras pelaaja. Olemme onnekkaita, että hän oli meidän puolellamme.

McAvoy kertoi myös, mikä maistuu voiton jälkeen.

– Olen olutmies, mutta viime kerran kun voitin jotain, oli nuorten MM-kisat. Silloin emme saaneet vielä laillisesti juoda, joten olen myös valmis shampanjasuihkuun!

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS: