Olympialaisten neljästä puolivälieräkamppailusta peräti kolme eteni jatkoajalle. Keskiviikon viimeinen puolivälierä päättyi Yhdysvaltojen 2-1-voittoon Ruotsista, kun Quinn Hughes ratkaisi pelin jatkoajalla.

Olympiaturnauksessa jatkoajat pelataan kolmella kolmea vastaan myös pudotuspeleissä. Jatkoajan pituus pudotuspelivaiheessa on kymmenen minuuttia, minkä jälkeen edessä on voittomaalikilpailu. Finaalissa pelataan 20 minuutin jatkoeriä kolmella kolmea vastaan ratkaisuun saakka.

Kolmella kolmea vastaan pelattava jatkoaika keräsi Ruotsin leiristä kovaa kritiikkiä puolivälierätappion jälkeen.

– Mielestäni olisi pitänyt pelata viidellä viittä vastaan. Tarkistin säännöt ennen turnausta ja tiesin, mitä on luvassa. On pelottavaa ajatella, että olympiafinaali voidaan ratkaista kolmella kolmea vastaan 20 minuutin erissä, Ruotsin kapteeni Gabriel Landeskog latasi Expressenille.

– Se pitäisi olla viidellä viittä vastaan. Katsokaa vaikka vuotta 2010, mikä klassikko se oli! Ja sama Stanley Cup -pudotuspeleissä. Mutta minä en ole se, joka päättää säännöistä, Landeskog jatkaa.

Ruotsin päävalmentaja Sam Hallam oli Landeskogin kanssa samoilla linjoilla asiasta.

– Alkulohkossa voin jotenkin ostaa sen. Mutta koska jatkoaika kestää kymmenen minuuttia, on se brutaalia. Jos peluuttaa parhaita pelaajia paljon, se on myös uskomattoman väsyttävää. Siinä on muutamia asioita, joita kannattaisi ehkä tarkastella, Hallam toteaa.

– Haluan kuitenkin korostaa, etten käytä formaattia tekosyynä. Tiesimme, että jatkoaika pelataan kolmella kolmea vastaan. Yhdysvallat otti reilun voiton. Mutta tietenkin viidellä viittä vastaan olisi urheilullisesti reilumpaa, kun pelataan pudotuspelejä, Hallam päättää.

Olympialaisten välierissä pelaavat Kanada-Suomi sekä Yhdysvallat-Slovakia.

LUE MYÖS: