Mikael Granlundilta suorat sanat: tässä asiassa Leijonilla on vielä parannettavaa
MILANO.
Suomi teki uskomattoman nousun Sveitsiä vastaan olympialaisten puolivälierissä.
Leijonat oli 0-2-tappiolla, kun ottelua oli pelaamatta enää kuutisen minuuttia. Niin vain Suomi nousi tasoihin ja jatkoajalla 3-2-voittoon.
Joukkueen kapteeni Mikael Granlund kertoi pelin jälkeen, mitä pukukopissa puhuttiin erätauoilla, kun tulosta ei tullut.
– Kaikki puhuivat siellä vähän. Ensimmäisessä erässä kiekot pomppivat vähän, ei oikein päästy. Ekalla erätauolla [sanottiin], että vähän malttia ja että pystytään pelaamaan paremmin kiekolla, Granlund sanoi.
– Toisessa erässä saatiin heidät paineen alle. Ei saatu tulosta vielä, mutta se oli hyvä erä eikä ollut varmaan helppo erä kaverille. Kolmannessa erässä lopulta katkesi.
– Se Sepen [Aho] maali oli tosi, tosi iso. Ei ole ikinä helppoa, kun alussa jää 2-0-häviölle. Toisessa erässä saatiin hyvin painetta, hyvin puskettua sinne muttei saatu vielä tulosta. Lopulta saatiin tulosta, ja se Sepen maali oli tosi, tosi iso. Päästiin maalin päähän ja löydettiin keinot voittaa tänään.
Granlundilta kysyttiin myös, missä joukkueen on vielä parannettava. Samaan hengenvetoon hän antoi kehut Sveitsille.
– Alku pitää saada paremmaksi, mutta muuten oli pirun hyvä joukkue puolustamaan vastaan. Ei ollut helppoa, kaikki kunnia heille.
– Käytännössä samaa joukkuetta vastaan olen muutaman kerran pelannut MM-kisoissa. Ihan sama juttu, todella todella vaikeaa saada paikkoja ja hyvä veskari vielä siellä. Oli kova joukkue, mutta löydettiin keinot.
Kysyimme vielä Granlundilta, mikä on viesti joukkueelle, kun haastattelujen jälkeen koppiin pääsee.
– Saatiin tehtyä se. Ei ollut helppo kaava tänään, mutta löydettiin se ja ollaan juuri siellä missä pitää tällä hetkellä. Perjantaita kohti.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- Liiga-provot: Ei ole rimaa, jota Jukurit ja Sport eivät olisi innolla alittamassa
- Liigasta tuttu suomalaistähti vapaille markkinoille!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Supertähden veli rustasi NHL-sopimuksen
- Leon Draisaitl: surkea uutinen
- Kaapo Kakko iskussa – latoi kovat tehot
- Edmonton teki kovan ratkaisun – kallispalkkaiselle floppivahdille karu uutinen
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia