Detroit Red Wingsin ruotsalaispuolustaja Erik Gustafsson, 33, on palaamassa kotimaansa kaukaloihin ensi kaudeksi.

Expressen uutisoi, että Gustafsson neuvottelee paluusta SHL-seura Djurgårdenin riveihin. Lehden mukaan osapuolet pyrkivät solmimaan pitkän sopimuksen ensi kaudesta alkaen.

Gustafsson edusti Djurgårdenia viimeksi kaudella 2012-13. Hän pelasi ensin seuran junioreissa ja sen jälkeen kaksi kautta edustusjoukkueessa, joista toinen sujui SHL:ssä ja toinen Allsvenskanissa. Gustafsson siirtyi Frölundan kautta NHL:ään kaudeksi 2015-16.

NHL:ssä Gustafsson on pelannut kaikkiaan 516 runkosarjaottelua (47+193=240) sekä 49 pudotuspeliä (2+10=12). Hän on edustanut Detroitin lisäksi Chicago Blackhawksia, Calgary Flamesia, Philadelphia Flyersia, Montreal Canadiensia, Washington Capitalsia, Toronto Maple Leafsia sekä New York Rangersia.

Kuluvalla kaudella Gustafsson on pelannut Detroitissa ainoastaan yhden NHL-ottelun. AHL:ssä hän on sen sijaan tahkonnut Grand Rapids Griffinsissä 19 ottelua pistein 2+18=20. Gustafssonin kahden miljoonan dollarin kausitienestit takaava sopimus on voimassa tämän kauden loppuun.

LUE MYÖS