Milanon talviolympialaisten jääkiekkoturnauksesta saattaa tulla todellinen pannukakku, jos Santa Giulian jääkiekkoareenaa ei saada valmiiksi.

NHL:n apulaiskomissaari Bill Dalyn mukaan NHL-pelaajat eivät osallistu turnaukseen, jos puitteet eivät ole kunnossa.

– Jos hallia ei saada valmiiksi, NHL-pelaajat eivät osallistu olympialaisiin, Daly täräytti suoraan Daily Faceoff -sivuston haastattelussa.

Milanon olympialaisten järjestäjät ovat ilmoittaneet, että areenan valmistuminen viivästyy merkittävästi.

1B-divisioonan U20 MM-turnauksen oli alun perin tarkoitus alkaa Milanossa joulukuun 8. päivä, ja sen piti olla koeajo tulevia olympialaisia varten, mutta turnaus jouduttiin siirtämään toiseen sijaintiin, koska areena ei ole vielä valmis.

Areenan valmistuminen ei ole ainut ongelma tällä hetkellä. Kanadan maajoukkueen apuvalmentaja Pete DeBoer teki aiemmin huomion, että Milanon jääkiekkokaukalo on n. metrin kapeampi kuin NHL-kaukalo. Tämä rikkoisi NHL:n ja IIHF:n laatimaa sopimusta olympialaisten olosuhteista.

LUE MYÖS: