IS: Aatos Koivu joutui Tarmo Reunasen tylyn tempun kohteeksi – TPS:ltä radikaali päätös!
Turun Palloseuran kapteeni Tarmo Reunanen hyllytettiin joukkueen kokoonpanosta harjoituksissa sattuneen välikohtauksen jälkeen, kertoo Ilta-Sanomat.
IS:n tietojen mukaan 27-vuotias Reunanen taklasi tai muuten ojensi harjoituksissa 19-vuotiasta hyökkääjää Aatos Koivu tilanteeseen nähden tarpeettomalla voimalla. Tilanne johti Koivun loukkaantumiseen.
Välikohtauksen jälkeen Reunanen siirrettiin kokoonpanon ulkopuolelle. Hän ei ole pelannut Liigassa 7. helmikuuta pelatun HPK-ottelun jälkeen.
Ennen hyllytystään Reunanen ehti pelata TPS:ssä 45 ottelua tehopistein 6+18=24.
TPS tiedotti tiistaina, että Reunanen siirtyy loppukaudeksi Sveitsin pääsarjaan. HC Ajoie tiedotti myöhemmin Reunasen sopimuksesta.
Reunanen ei kommentoinut tarkemmin siirron taustoja.
– Tämä on tietenkin pettymys ja harmillinen tilanne, ettei kaikki mennyt suunnitelmien mukaan – aina asiat eivät mene toivotulla tavalla, ja urheilussa tulee joskus eteen tällaisia tilanteita. Toivon kuitenkin seuralle ja joukkueelle pelkkää hyvää jatkoon – kopissa on huipputyyppejä, joiden kanssa on ollut hienoa tehdä töitä. Omasta puolestani iso kiitos kaikesta tuesta ja kannustuksesta, se on merkinnyt minulle paljon, Reunanen totesi.
TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi ei myöskään kommentoinut tiedotteessa hyllytykseen liittyviä yksityiskohtia.
– Hyvän alkukauden jälkeen Taren rooli ei ole toteutunut toivotulla tavalla, ja viime aikoina tilanne on ollut haastava sekä pelaajalle että seuralle. Tässä vaiheessa kautta näemme, että tämä ratkaisu palvelee parhaiten molempia osapuolia. On hienoa, että Tare saa mahdollisuuden jatkaa kauttaan kovatasoisessa eurooppalaisessa huippusarjassa, ja toivotamme hänelle onnea loppukauteen, Suoraniemi sanoo.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-provot: Ei ole rimaa, jota Jukurit ja Sport eivät olisi innolla alittamassa
- Liigasta tuttu suomalaistähti vapaille markkinoille!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Supertähden veli rustasi NHL-sopimuksen
- Leon Draisaitl: surkea uutinen
- Kaapo Kakko iskussa – latoi kovat tehot
- Edmonton teki kovan ratkaisun – kallispalkkaiselle floppivahdille karu uutinen
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia