Liigan tehopuolustajalla vaikea alku uusissa maisemissa: ”Yritän ajatella positiivisesti mielenterveyteni vuoksi”
Suomalaispuolustaja Otto Leskinen, 28, jätti Liigan taakseen ja siirtyi Ruotsiin. Hän teki toukokuussa kaksivuotisen sopimuksen Luleå HF:n kanssa.
Leskinen loukkaantui menneen kauden lopulla Tapparassa ja hänen kautensa päättyi pudotuspelien avauskierroksella. Leskisen SHL-siirron yhteydessä oli jo tiedossa, että mies joutuu olemaan alkukauden sivussa.
SHL-kausi starttaa ensi viikon lopulla. Polvileikkauksessa käynyt Leskinen pystyy kuitenkin hyppäämään pelikentille vasta kuukausien päästä.
– Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset, mutta se nyt on mitä on. Yritän ajatella positiivisesti mielenterveyteni vuoksi, Leskinen sanoo Hockeynews.se:n mukaan Piteå-Tidningenille.
Leskinen on viettänyt aikaa enimmäkseen kuntosalilla, jossa kuntopyörä on tullut erittäin tutuksi.
– Se ei ole hauskinta, mitä tiedän, Leskinen sanoo.
Leskinen kiittelee Luleån fysiikkavalmentajaa, joka on auttanut häntä paljon tehden harjoituksista mahdollisimman mielenkiintoisia. Leskinen kertoo, että hänen vointinsa paranee päivä päivältä ja hän toivookin pääsevänsä pian takaisin jäälle.
Leskinen edusti Tapparaa kahden viime kauden ajan. Hän kirjasi viime kaudella 52 otteluun tehopisteet 9+29=38. Leskinen on voittanut Tapparassa kahdesti Suomen mestaruuden.
LUE MYÖS
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!
- Anton Levtchille karu takaisku Ruotsissa – edessä pitkä poissaolo
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Liiga-viikon topit ja flopit: Pääkaupunkiseudun ykköstaituri löytyy Espoosta
- Entinen pistetykki tarjolla – Liiga-seurat iskivät heti apajille!
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn