Viime kausi jäi kokonaan pelaamatta – Liigasta tuttu suomalainen siirtyy nyt Mestikseen

Mestis-seura IPK on tehnyt hyökkääjä Tuomas Vartiaisen kanssa ensi kauden kattavan sopimuksen, joka sisältää molemminpuolisen option 31.10.2025 asti.
Vartiainen, 29, ei pelannut viime kaudella missään. Sitä ennen hän vietti kaksi kautta ulkomailla pelaten Tanskassa ja Ranskassa.
IPK on Vartiaiselle entuudestaan tuttu seura kaudelta 2018-19. Hän viimeisteli IPK:n riveissä tuolloin 48 otteluun tehopisteet 19+18=37.
– Vartiainen on luisteluvoimainen ja taitava laituri, jolla on kyky tehdä tulosta hyökkäyspäässä. Vartsa ei löytänyt viime kaudella hänelle sopivaa joukkuetta, mutta tarkoitus oli kuitenkin jatkaa jääkiekon pelaamista. Hän tuli tarjolle hieman yllättäen, mutta saimme erittäin nopeasti sopimuksen maaliin molempia tyydyttävällä tavalla. Hienoa saada Tuomas takasin Iisalmeen ja uskomme, että hän tuo meille tuloksentekovoimaa ja kokemusta koppiin, IPK:n kehityspäällikkö Niko Härkönen kommentoi seuran tiedotteessa.
Oululaislähtöinen Vartiainen on pelannut urallaan myös Liigassa, jossa hän on edustanut enimmäkseen KalPaa. Vartiainen pelasi KalPassa vuosina 2019-2022, minkä lisäksi hän on pelannut muutamia otteluita Kärpissä ja Jukureissa. Liigassa Vartiainen on pelannut kaikkiaan 181 runkosarjaottelua (17+28=45) sekä kolme pudotuspeliä.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaispuolustaja saa lähteä – NHL-sopimus puretaan!
- Viime kausi jäi kokonaan pelaamatta – Liigasta tuttu suomalainen siirtyy nyt Mestikseen
- Liigan pistetykki löysi uuden seuran
- Kärppien pitkäaikainen hyökkääjä löysi uuden osoitteen!
- Mikael Granlund sai rahakkaamman tarjouksen toiselta NHL-seuralta – vastasi ”ei kiitos”
- Huippulupaus jättää Jokerit – tässä uusi seura!
- Huhumylly ohi: NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Kultaleijona lähti NHL:ään – sveitsiläisseura löysi nyt korvaajan
- Entinen jääkiekkoilija Ilkka Mesikämmen, 82, on kuollut
- Nimet paperissa – NHL:n kärkivaraus jatkaa Euroopassa pitkään
- Urheilucast: Liiga-seura iski 600 000 euroa jättipotin pöytään – teki hirmuhankinnat kilpailijan nenän edestä!
- HIFK:n hyökkääjä siirtyy rapakon taakse
- Nyt jysähti – NHL muuttuu!
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hurja vahvistus NHL:stä
- Sivusto: Tapparan tähtihankinta vaihtamassa joukkuetta!
- Jeff Skinner vaihtaa NHL-seuraa – muhkea palkka!
- NHL:ssä iso vaihtokauppa – megalupaava hyökkääjä vaihtaa seuraa!
- Pelicans kävi toisessa Liiga-seurassa ryöstöretkellä – haaviin todellinen pikakiituri!
- Mikael Granlund sai rahakkaamman tarjouksen toiselta NHL-seuralta – vastasi ”ei kiitos”
- Huhumylly ohi: NHL:ssä jysähti jättidiili!