AHL-seura Coachella Valley Firebirdsin kausi tuli päätökseen. Joukkue tipahti pudotuspelien toisella kierroksella Abbotsford Canucksille.

Leijonien näkökulmasta mielenkiintoa herättää joukkueessa pelanneen suomalaishyökkääjä Jani Nymanin tilanne. Nyman, 20, kertoi huhtikuussa Ylelle, että hän oli käynyt keskusteluja Antti Pennasen kanssa mahdollisesta maajoukkuekomennuksesta. Nyman kertoi tuolloin keskittyvänsä ensin AHL:n pudotuspeleihin, sen jälkeen mahdolliseen MM-kisareissuun.

– Minun tämän kauden seurani on ollut Firebirds, ja pudotuspeleihin mennään, joten minun kevääni jatkuu siellä. Jos siellä pelit loppuvat lyhyeen, sitten katsotaan uudestaan, Nyman sanoi tuolloin.

Nyt Nymanin kausi rapakon takana on ohi, joten siinä mielessä MM-kisareissu voisi olla mahdollinen. Leijonien joukkueessa tilaa on vielä kahdelle pelaajalle, kun Jan-Mikael Järvisen ja Joona Ikosen kisapasseja ei ole leimattu. Mahdollista on myös, että joukkueeseen odotellaan vahvistuksia NHL:n pudotuspeleistä, mikäli sellaisia tulee tarjolle.

Nyman pelasi tällä kaudella AHL:ssä 58 runkosarjaottelua komein tehopistein 28+16=44 sekä kuusi pudotuspeliä tehoin 0+1. Nyman pelasi myös NHL:ssä Seattle Krakenin riveissä 12 ottelua ja esiintyi ennakkoluulottomasti iskien pisteet 3+3.

LUE MYÖS