Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!

Liigan parhaaksi maalivahdiksi kolmella peräkkäisellä kaudella valittu Christian Heljanko, 27, on palaamassa ensi kaudeksi takaisin kotimaan pääsarjaan.
Täksi kaudeksi kolmen peräkkäisen Tapparan paidassa voitetun Suomen mestaruuden jälkeen SHL:ssä pelaavaan Linköping HC:hen siirtynyt, mutta kesken kauden DEL-seura ERC Ingolstadtiin kaupattu Heljanko on Urheilucastin tietojen mukaan kahden Liiga-seuran kiikarissa.
– Heljangon tämä kausi on mennyt vihkoon, mutta se ei varsinaisesti näy hänen osakkeensa arvostuksessa. Urheilucastin tietojen mukaan Heljangosta käydään nyt tiukkaa kilpailua HIFK:n ja Tapparan välillä. Kumpikin on nyt jo ryhtynyt toimenpiteisiin, podcastia isännöivä Esko Seppänen kertoo.
– Tappara on liikkumassa Juha Metsolasta voimakkaasti eteenpäin. Keskusteluyhteys on avattu myös välillä Christian Heljanko ja Helsingin IFK. Sielläkin tiedetään, että veskariosaston kanssa pitää olla aggressiivinen ja etupellosta liikenteessä, Seppänen jatkaa.
Heljanko siirtyi täksi kaudeksi ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille. Aika Ruotsissa oli kuitenkin takkuista Leijonien vakiokalustoon kuuluvan maalivahdin pelattua 21 ottelua keskinkertaisin tilastoin 2,90 ja 88,8%. Saksan DEL-sarjassa Heljangon debyytti on vielä tekemättä.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!