Nyt puhuu Dallasin valmentaja – kertoi arvionsa Miro Heiskasen loukkaantumisesta

Dallas Stars sekä Leijonien 4 Nations -turnaukseen valmistautuva joukkue saivat karmeita uutisia varhain keskiviikkoaamuna Suomen aikaa tähtipuolustaja Miro Heiskasen loukattua polvensa pahannäköisesti ottelussa Vegas Golden Knightsia vastaan.
Heiskanen talutettiin pukukoppiin Vegasin tähtihyökkääjä Mark Stonen syöksyttyä suoraan päin suomalaistähden polvea, joka vääntyi tilanteessa ikävän näköisesti.
Heiskasen loukkaantumiseen ottivat kantaa ottelun jälkeen myös molempien joukkueiden päävalmentajat. Starsin Peter DeBoer ei lähtenyt syyttämään Stonea tahallisesti vahingoittamisyrityksestä.
– Olen valmentanut Mark Stonea. Hän ei ole likainen pelaaja. Hän ei yritä satuttaa ketään ja tiedän sen, DeBoer totesi.
Samoilla linjoilla oli myös Vegas-luotsi Bruce Cassidy.
– Heiskanen on heidän paras puolustajansa. Hän on loistava pelaaja. Hän loukkaantui, eikä se näyttänyt hyvältä. Mutta Stoney kompastui ja menetti tasapainonsa. Emme ole tuolla vahingoittamassa liigan parhaimpia pelaajia, Cassidy painotti.
Stars ei ole toistaiseksi julkaissut tarkempaa arviota Heiskasen poissaolon pituudesta. Heiskanen olisi terveenä ollessaan Leijonien selvä ykköspuolustaja kahden viikon päästä käynnistyvässä neljän maan huipputurnauksessa.
Voit katsoa Heiskasen loukkaantumiseen johtaneen tilanteen täältä.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!