Koskettava ilta NHL:ssä – Johnny Gaudreaun muistoa kunnioitettiin upeasti
Columbus Blue Jackets pelasi kauden ensimmäisen ottelunsa kotona tällä kaudella, kun vastaan asettui Florida Panthers. Ottelu päättyi Floridan 3-4-voittoon.
Ottelutapahtumassa kunnioitettiin Johnny Gaudreaun muistoa, joka menehtyi traagisesti kesällä. Hän ja hänen veljensä Matthew jäivät elokuussa auton alle kaksikon oltua liikkeellä polkupyörillä.
Sekä Columbuksen että Floridan pelaajat olivat alkulämmöillä selässään Gaudreaun nimi ja pelinumero 13. Ennen ottelun alkua Columbus puolestaan nosti hallinsa kattoon Gaudreaun muistoviirin. Gaudreaun perhe seurasi viirin nostoa jäältä.
Myös ottelu alkoi liikuttavalla tavalla. Kun kiekko lyötiin jäähän, oli Columbuksella jäällä vain neljä kenttäpelaajaa, sillä Gaudreaun paikka oli jätetty tyhjäksi. Pelikellon annettiin kulua 13 sekunnin verran ennen kuin alettiin pelaamaan.
Gaudreaun kanssa Calgary Flamesissa pelannut Floridan Sam Bennett asetti kiekon paikalle, joka olisi kuulunut Gaudreaulle. Pelikello pysähtyi 13 sekunnin kohdalle ja yleisö antoi suosionosoituksensa seisten. Koskettava hetki jatkui, kun yleisö alkoi huutamaan ”Love you Johnny”. Katso video tilanteesta alta tai täältä.
Columbuksen toisen maalin kamppailussa iski Sean Monahan, joka oli Gaudreaun hyvä ystävä kaksikon pelattua yhdessä Calgaryssa vuosien ajan. Monahan osoitti maalinsa jälkeen kädellään kohti Gaudreaun muistoviiriä. Katso maali alta tai täältä.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: TPS teki kovan kaappauksen – haaviin toisen Liiga-seuran kapteeni
- Boikotti! Kärppien fanit saivat tarpeekseen
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Rasmus Ristolainen räväytti heti paluuottelussaan – joukkuetoveri innostui: ”Ihan hirvi tuolla kentällä”
- Liiga-seurat tylysti ulos CHL:stä!
- Quinn Hughes teki ison paljastuksen suunnitelmistaan
- Leijonille tipahti loistouutinen NHL:stä
- Jarmo Kekäläiselle iso lupaus Buffalon seurapomolta: ”Täydet valtuudet”
- Mikko Rantasen tilanne kuohuttaa – näin somekansa reagoi: ”Todellinen rikos tässä on se…”
- Connor Bedard: surkea uutinen
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!