Viime hetken ratkaisu – Leijonien jyräämän NHL-vahdin miljoonavääntö päättyi
Columbus Blue Jackets ja maalivahti Jet Greaves ovat päässeet yhteisymmärrykseen uudesta jatkosopimuksesta. Seura tiedotti torstaina, että osapuolet tekivät kolmivuotisen ja yhteensä 15 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen.
Sopimusneuvottelut etenivät pitkään vaikeasti. Greaves oli jo vienyt sopimusasiansa välimieskäsittelyyn, jossa rajoitetun vapaan agentin ja seuran näkemykset pelaajan palkasta käsitellään ennen ulkopuolisen tekemää ratkaisua.
Mikäli seura ei hyväksy välimiehen päätöstä, pelaajasta tulee vapaa agentti ja hän voi siirtyä toiseen NHL-seuraan.
Sportsnetin toimittajan Elliotte Friedmanin mukaan osapuolten näkemykset olivat kaukana toisistaan. Greaves tavoitteli 7,5 miljoonan dollarin arvoista sopimusta, kun Columbus puolestaan piti sopivana 2,8 miljoonan dollarin kokonaiskorvausta.
Lopulta sopu löytyi juuri ennen välimiehen ratkaisua, ja Greaves jatkaa Columbusissa kolmen vuoden sopimuksella.
25-vuotias maalivahti pelasi viime kaudella Columbusin riveissä 55 ottelua. Hänen torjuntaprosenttinsa oli 90,73.
Suomalaisille Greaves tuli tutuksi kevään MM-kisoista, joissa hän toimi Kanadan ykkösmaalivahtina. Hän torjui myös Suomen ja Kanadan välisessä välierässä, jonka Leijonat voitti maalein 4–2 ja eteni finaaliin.
LUE MYÖS:
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- NHL-vahti lopettaa yllättäen kiekkouransa – siirtyy uudelle alalle
- Edmonton teki kohuhankinnan NHL:ssä – yli 24 000 ihmistä vaatii sopimuksen purkua!
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani päättää pelaajauransa – muistetaan myös Jokereista
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!