Liiga-valmentajat vastaavat: tällaisen arvosanan Liigan raju sarjajärjestelmäuudistus saa
 
										Liigassa nähdään alkavalla kaudella jättimäinen sarjajärjestelmäuudistus. Isoimmat muutokset ovat, että pudotuspeleihin pääsee 12 joukkuetta, neljä parasta on suoraan puolivälierissä ja Liiga-karsinnat palaavat.
Uudistus on jakanut rajusti mielipiteitä sosiaalisessa mediassa, mutta mitä mieltä Liiga-valmentajat ovat asiasta? SuomiKiekko haastatteli Liigan mediatilaisuudessa päävalmentajat läpi ja kysyi, millaisen kouluarvosanan uudistus saa.
Suurin osa päävalmentajista oli tyytyväisiä uudistukseen. Monien vastauksissa toistui teema, että tämä on iso askel oikeaan suuntaan, mutta askel on vasta ensimmäinen.
– Kaikilla meillä tekijöillä on ollut tahtotila parantaa tätä järjestelmää. Tämä on askel oikeaan suuntaan, eräs kasin antanut päävalmentaja kommentoi.

Sportin päävalmentaja Juuso Hahl oli uudistukseen erittäin tyytyväinen. Hän antoi arvosanaksi täyden kympin.
– Se on paras mahdollinen näissä olosuhteissa. Totta kai tilanteita on erilaisia, mutta jos ajatellaan tätä kiekkosyksyä 2024, niin kyllä se on optimaalinen tähän tilanteeseen, Hahl kommentoi.
Positiivisena asiana uudistuksessa nähtiin kilpailun lisääntyminen joka puolella sarjataulukkoa.
– On monta asiaa mistä pelataan, merkityksellisten otteluiden määrä kasvaa. Uskon, että tuo yhden kierroksen sisälle paljon enemmän mielenkiintoa sekä seuraavalle kuluttajalle että joukkueille, eräs ysin antanut valmentaja kommentoi.
Valmentajien vastauksissa korostui kaksi huolenaihetta. Ensimmäinen oli, että runkosarjan neljä ensimmäistä joukkuetta saavat pudotuspeleihin valtavan edun, kun he pääsevät pelaamaan puolivälierissä levänneinä. Muilla on takanaan jo yksi pudotuspelikierros.
Toinen huolen aihe oli joukkueiden määrä.
– Hyvää se, että molemmissa päissä kilpaillaan, mutta meillä on edelleen liikaa joukkueita, kommentoi eräs valmentaja, joka antoi järjestelmälle arvosanaksi 8-.
– Mieluummin näkisin vähemmän joukkueita playoffseissa. Pikkusen pienempi liiga ja pikkusen vähemmän joukkueita pleijareihin, niin runkosarjalla olisi isompi merkitys. Se mittaa kuitenkin arjen tasoa, näki 7,5 arvosanan antanut valmentaja ja kehotti myös joukkueensa kapteenia kommentoimaan asiaa.
– Vallitsevassa tilanteessa 10, mutta miksi tilanteeseen ollaan ajauduttu, siitä annan nelosen. Joukkuemäärää pitäisi ehdottomasti karsia, kapteeni näki.
Arvosanan antoi yhteensä 14 Liigan päävalmentajaa. Yhden seuran päävalmentaja ei halunnut antaa numeroa, ennen kuin järjestelmä on testattu, ja Tapparan päävalmentaja Rikard Grönborg oli pelireissulla Tshekissä. Liigan päävalmentajien arvosanojen keskiarvo oli 8,5.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Leijonat-joukkueeseen muutos: kultaleijona sivuun loukkaantumisen vuoksi
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Colorado Avalanchen tähtihyökkääjälle jättimäinen jatkosopimus NHL:ssä!
- Dallas Stars nappasi nuoren suomalaishyökkääjän riveihinsä NHL:ssä!
- Tshekin joukkue Suomen EHT-turnaukseen julki – mukana Liigasta tuttuja nimiä
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- 17-vuotias Liiga-sensaatio sai yllätyskutsun maajoukkueeseen!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- IL: HIFK:n Janne Pesonen joutuu sivuun – ikävä syy
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			