Mikko Rantasen pelitoverista tipahti huima tieto

Colorado Avalanchen kapteeni Gabriel Landeskog, 31, virittelee paluuta NHL-kaukaloihin pitkään jatkuneen polvivamman jälkeen. Ruotsalaishyökkääjä pelasi edellisen kerran kesän 2022 Stanley Cup -finaalissa, jotka Colorado myös voitti.
Aiemmin tällä viikolla X:ssä julkaistiin toiveita herättävä video, jossa Landeskog luisteli ja harjoitteli jo kovalla intensiteetillä.
Avalanchen päävalmentaja Jared Bednar jakoi lauantaina lisää positiivisia uutisia tähtihyökkääjästään, jonka uran on ajateltu pahimmillaan päättyvän loukkaantumisen takia.
– Hän yrittää tehdä paluun jossain kohtaa alkukaudella. Jos kaikki sujuu hyvin, niin hänestä tulee iso apu meille. Olemme tietysti hieman jännittyneitä asian suhteen, mutta samaan aikaan innoissamme, Bednar paljasti NHL.comin haastattelussa.
Mikko Rantasen ja Artturi Lehkosen edustama Avalanche ei aio ottaa riskejä Landeskogin paluun suhteen.
– Tässä on kulunut jo paljon aikaa, joten kiirettä meillä ei ole. Kaikki riippuu siitä miltä hänestä tuntuu. Hänen harjoitteleminen viime aikoina kuntosalilla ja jäällä on antanut meille optimismia paluun suhteen, Avalanche-päävalmentaja sanoo.
Landeskogin nykyinen sopimus on voimassa vuoteen 2029 saakka. Ruotsalainen tienaa kaudesta keskimäärin seitsemän miljoonaa dollaria.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa