Tapparassa kaksi Liiga-mestaruutta voittanut puolustaja jatkaa uraansa yllättävässä osoitteessa
Tapparan paidassa kahdesti Suomen mestaruutta juhlinut Aleksi Salonen, 31, jatkaa uraansa ulkomailla.
178-senttinen puolustaja on solminut vuoden jatkosopimuksen Tshekin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Berani Zlinin kanssa. Salonen siirtyi joukkueeseen täksi kaudeksi pelattuaan sitä ennen vuoden itävaltalaisen Grazer99ersin riveissä ICEHL:ssä.
Salonen nousi välittömästi joukkueensa kärkipuolustajaksi. Yli 21 minuuttia illassa jäällä urakoiva puolustaja on iskenyt tällä kaudella 41 ottelussa tehot 3+18=21.
– Olen erittäin iloinen, että voin jäädä Zlíniin myös ensi kaudella. Perheeni ja minä olemme onnellisia täällä, seuran ihmiset ovat erittäin mukavia ja aina valmiita auttamaan kaikessa, Salonen iloitsee seuran tiedotteessa.
Liigassa 10 kauden aikana 441 ottelua pelannut Salonen on edustanut Suomessa pääsarjatasolla JYPiä, Tapparaa, Jukureita sekä TPS:ää. Viimeksi mies nähtiin Liiga-jäillä kaudella 2021-22.
LUE MYÖS:
- Carolinan mestaripakki: siirtopyyntö!
- IS: Ilveksen nuori tähti katosi kokoonpanosta – kysymysmerkkejä ilmoilla: ”Ei ole loukissa”
- Columbus naarasi uuden maalivahdin – 39-vuotias NHL-veteraani haaviin
- NHL:stä kajahti – Jarmo Kekäläinen kiinnitti huippulupauksen yli 50 miljoonan dollarin jättisopimuksella
- Liiga-seuralta karu tiedote – ulkomaalaisvahvistus ei pelaa enää tänä vuonna
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Montreal Canadiens teki ison kiinnityksen!
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Tapparasta tuttu lupaus sivuun – hakeutui NHL:n hoito-ohjelmaan
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Markus Oden: siirto Pohjois-Amerikkaan