Tällä hetkellä loukkaantuneiden listalla oleva Antti Raanta saattaa olla pelannut viimeisen pelinsä Carolina Hurricanesin riveissä.

NHL-seuran GM Don Waddell vieraili sunnuntaina SiriusXM:n radiolähetyksessä, jossa hän avautui maalivahtitilanteesta.

– Meillä on tällä hetkellä neljä maalivahtia, joten tulemme tekemään peliliikkeitä, jotta saamme palkkakattoon tilaa, Waddell paljasti.

Kyseinen kommentti tarkoittaa sitä, että Hurricanes on luopumassa ainakin yhdestä maalivahdistaan, eikä olisi yllätys, mikäli valinta kohdistuisi Raantaan. Suomalainen on joutunut tällä kaudella jo kertaalleen siirtolistalle.

Tällä hetkellä NHL-seuran maalivahtiosastolta löytyvät Raannan lisäksi Frederik Andersen, Pyotr Kochetkov ja Spencer Martin, joista suomalainen on tilastojen valossa heikoin lenkki. Raanta on esiintynyt 24:ssä ottelussa torjuntaprosentilla 87,5.

Kokeneen maalivahdin tilannetta ei myöskään helpota se, että hänellä riittää loukkaantumishuolia.

LUE MYÖS