Maso Lehtonen harmistui tuomarin puheista! IS: Näin vastaa päätuomari

HPK:n päävalmentaja Maso Lehtonen antoi erikoisen kommentin Kärpät-ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa. Hänen mukaansa ottelun toinen päätuomari haukkui hämeenlinnalaisten pelaamista.
– Sinänsä olen ylpeä jätkistä, vaikka toinen päätuomari kävi ilmoittamassa, kuinka huono jääkiekkojoukkue olemme ja kuinka huonosti pelaamme. Ei sitä välttämättä meille tarvitse kertoa. Tässä ihan oikeasti nuoret jätkät yrittävät tehdä parhaansa, Lehtonen sanoi.
Ilta-Sanomat haastatteli päätuomari Jukka-Pekka Koistista, johon Lehtonen oletettavasti kommentillaan viittasi.
– Olen todella pöyristynyt, että Maso laukoi tuollaisia lehdistötilaisuudessa, Koistinen sanoo.
Koistisen mukaan kaikki lähti liikkeelle siitä, ettei Lehtonen ollut tyytyväinen HPK:n Arturs Andzansin saamaan jäähyyn.
– Maso teki eleillään ja sanallisesti hyvin selväksi, ettei jäähy kelvannut. Hän huuteli, että ihan ”Tampere-turnaus-tason vihellyksiä”, Koistinen kertoo.
Lehtosen mainitsema sananvaihto käytytiin kuitenkin vasta kolmannessa erässä. Koistinen oli viheltänyt HPK:n Ossi Ikoselle jäähyn, josta Lehtonen oli eri mieltä ja virnuili Koistiselle. Myöhemmin Koistinen oli ollut hämeenlinnalaisten vaihtoaition läheisyydessä ja aloittanut keskustelun Lehtosen kanssa.
– Hyvässä hengessä heitin silloin Masolle, että ”Oliko taas Tampere-turnauksen tason vihellys, vai mikä hymyilyttää?” Koistinen sanoo.
– Maso totesi siihen, että ”juuri sellainen oli”. Vastasin siihen pilke silmäkulmassa, että ”emmekös ole sitten ihan pelin tasolla?” Siihen Maso vastasi, että ”juu, me olemme paskoja, mutta niin olette tekin”.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lehti: Tässä Jakub Vranan uusi joukkue!
- HIFK:n konkarihyökkääjä löysi uuden osoitteen!
- Aatos Koivu ällistyttää Pohjois-Amerikassa – NHL-superlupaukset jätettiin tylysti kakkoseksi!
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!