Näkökulma: Leijonien superylivoima pitää hajottaa – salainen ase nelosketjussa
MILANO.
Leijonilla on ongelma: ylivoima ei toimi.
Ykkösylivoima on paperilla Suomen historian kovimpia. Miro Heiskanen viivassa. Mikael Granlund vasemmalla puolella jakamassa. Mikko Rantanen oikealla laukomassa. Sebastian Aho neliön keskellä ja Roope Hintz maalilla.
Paperilta pitäisi päästä tulostaululle. Nyt niin ei ole tapahtunut, eikä ole ollut erityisen lähellä.
Toki on muistettava, että turnaus on vasta alussa eikä ylivoimaa ole paljon päästy pelaamaan: ensimmäisessä pelissä Slovakiaa vastaan kaksi kertaa ja nyt Ruotsia vastaan neljä kertaa.
Kuusi ylivoimaa, nolla maalia. Vaikka ylivoimakertoja on vasta verrattain vähän, ei ylivoima ole antanut aihetta hurraa-huutoihin. Juuri nyt ei ole syytä olettaa, että se siitä taikaiskun lailla paranisi.
Nähdäkseni yksi iso ongelma on se, että ykkösylivoimassa kaikki ovat kätisyydeltään leftejä. Se tarkoittaa, että suoran laukauksen uhka tulee vain yhdeltä puolelta. Tällä tasolla helpottaa aika paljon alivoimanelikon toimintaa, kun voidaan ”unohtaa” toisen puolen one timer -uhka kokonaan.
Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen ei jaa ajatustani, vaan on vankasti sitä mieltä, että ykkösylivoimassa palaset ovat kohdallaan.
– Ei se huuda [rightia], siinä on ihan oikeat palaset. Se tulee ihan varmasti toimimaan. Emme ole kauheasti saaneet ylivoimaa, sekin pitää muistaa. Siinä on oikeat palaset, Pennanen vastasi SuomiKiekolle Ruotsi-pelin jälkeen.
Ihan vähimmäisvaatimus tuollaisessa täysin leftien ylivoimassa olisi se, että peliä pyöritettäisiin melkeinpä ilman poikkeuksia vasemmalta puolelta. Tällöin Granlund voisi jakaa syöttöä suoralle vedolle sekä viivaan Heiskaselle että poikki kentän Rantaselle. Jos peli ajautuu pitkiksi ajoiksi oikealle puolelle, ei tapahdu oikein mitään.
Olisihan tuossa ihannetilanteessa Patrik Laineen mentävä aukko, mutta jossittelu on turhaa. Sinällään nykyjoukkueestakin löytyisi pari mielenkiintoista rightin kaveria, joille voisi antaa ykkösylivoimassa mahdollisuuden: Joel Armia tai Oliver Kapanen.
Kapanen oli Slovakiaa vastaan katsomossa. Ruotsi-peliin hänet nostettiin kokoonpanoon, mutta jääaikaa ei tullut. Sikäli Kapasen paikka ylivoimalla voi olla kiven alla.
Mutta mitenkäs nelosketjun Armia? Mies on jo kakkosylivoimassa. Ruotsia vastaan Armia näytti – alivoimalla – kuinka mailataitava hän edelleen on. Rantanen sanoi osuvasti Ruotsi-pelin jälkeen:
– Hän on aliarvostettu pelaaja. Taidollisesti hän on kärkiketjujen tasoa. Hän on meille todella tärkeä pelaaja.
Niin tärkeä, että voisi kokeilla ykkösylivoimassa eliittitason pelintekijöiden rinnalla?
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sebastian Ahon haastattelu sai tunteikkaan päätöksen – tämä kysymys toi kyyneleet silmiin
- Sebastian Aho: upea ele NHL-mestaruushuumassa!
- NHL-historiaa – tässä pudotuspelien arvokkain pelaaja!
- Jättimäinen temppu – Carolina Hurricanes voittaa Stanley Cupin 20 vuoden tauon jälkeen!
- Synkkä tieto julki – Vegasille karu takaisku NHL-finaaleissa
- MTV:n paljastus: Leevi Teissalalla oli Liiga-diili valmiina – kariutui karulla tavalla!
- Kohuhyökkääjä palaamassa NHL:ään – Lähde: Tässä tuleva seura
- Liigan parhaat palkittiin – KooKoo juhli, Tappara kahmi tähdistöpaikkoja
- Stanley Cup -mestari iski siirtomarkkinoilla – nappasi suomalaispuolustajan
- Liigassa loistanut maajoukkuetähti: uusi seura
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys
- VB: Liiga-seura naarasi vahvistuksen Pohjois-Amerikasta – pelannut Suomessa ennenkin
- Leevi Teissala löysi uuden joukkueen!
- Ässien maalivahti lähtee Liigasta – tässä uusi osoite