Kultakypärän sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!

Rauman Lukko tiedottaa solmineensa kevääseen 2025 ulottuvan sopimuksen hyökkääjä Antoine Morandin kanssa. 24-vuotias kanadalainen purki aiemmin tiistaina sopimuksensa SaiPan kanssa yhteisymmärryksessä.
Morand on ollut tällä kaudella Liiga-jumbo SaiPan tehokkain pelaaja, kun 40 ottelussa on syntynyt pisteet 11+18.
– Antoine tuo meille ehdottomasti lisää nopeutta, taitoa ja tehokkuutta. Hän on edelleen nuori ja kehittyvä pelaaja, mutta on myös osoittanut kuuluvansa Liigan kärkipelaajiin. Antoine on myös monipuolinen työkalu valmennukselle, hän pystyy pelaamaan niin keskellä kuin laidassa, sekä ylivoimaa että alivoimaa, mikä on tietysti hieno asia, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi tiedotteessa.
Morand saapuu Raumalle tiistai-iltana ja on edustuskelpoinen jo HIFK-ottelussa. Mies tullaan näkemään pelinumerolla 88.
– Olen todella innoissani tulossa Raumalle! Olen tykännyt pelata Raumalla jo aikaisemminkin vieraspaidassa, joten senkin takia olen innoissani. Tämä on seuraava askel urallani eteenpäin ja hienoa, että saan tehdä sen Raumalla. Täällä on voittava joukkue joka vuosi ja hyvä valmennus; tykkään Lukon pelitavasta. Olen itse nopea pelaaja ja uskon sen toimivan hyvin Lukon nopeassa pelitavassa, Morand kertoo tiedotteessa.
– Gabriel Fontaine on minun hyvä kaverini ja häneltä kuulin paljon hyvää Lukosta, se auttoi minua päätöksenteossa. Muutenkin olen kuullut Lukosta paljon hyvää organisaationa, joten se luonnollisesti helpotti päätöstäni. Tulin tänne auttamaan joukkuetta parhaani mukaan ja tekemään kaikkeni, että Lukko menee pitkälle playoffeissa, kanadalainen avasi siirron taustoja.
LUE MYÖS:

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Leijonien olympiakisojen otteluohjelma julki
- Lukko kiinnitti kanadalaisen maalitykin – ”Vaarallinen hyökkäyspäässä”
- Toimittaja: Liiga-seuran maalivahtikaksikko lähtökuopissa – uudet seurat etsinnässä
- Toimittaja: HIFK:n tähtipelaaja vaihtaa seuraa – Janne Pesoselta iso paljastus
- Tapparan tähtipelaaja valittiin olympiajoukkueeseen!
- TPS:ltä jättimäinen sopimusuutinen!
- Kolminkertainen Stanley Cup -mestari palaa kahden vuoden tauolta – kaksi seuravaihtoehtoa
- Lähde: Liiga-vahti saanut kaksi sopimustarjousta
- Pittsburgh teki päätöksensä: Jevgeni Malkinista tipahti jättimäinen paljastus
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus