KooKoo ja Ilves rysäyttivät vaihtokaupan Liigassa – nuorten MM-hopealeijona vaihtaa maisemaa

KooKoo ja Ilves ovat pyöräyttäneet vaihtokaupan Liigassa.
KooKoo tiedotti torstaina puolustaja Joni Jurmon, 21, siirtyvän Kouvolaan kevääseen 2025 ulottuvalla sopimuksella Ilveksestä. Toiseen suuntaan matkaa joukkueen varakapteeni, puolustaja Juho Rautanen, 26. Jurmo on pelannut kuluvalla kaudella 28 Liiga-ottelua tehoin 0+1. Rautasen saldo 33 ottelussa on 1+2.
195-senttinen ja 95-kiloinen Jurmo on pelannut Liigaa jo 150 ottelun verran JYPissä, Jukureissa ja Ilveksessä. Pisteiden valossa parhaalla kaudellaan 2022-23 Jukureissa Jurmo iski 52 otteluun tehot 5+8=13. Puolustaja on Vancouver Canucksin 3. kierroksen NHL-varaus kesältä 2020. Miehen palkintokaapista löytyy lisäksi nuorten MM-hopeamitali.
– Jurmolla on erittäin mielenkiintoiset vahvuudet ja hänellä on lahjakkuutta kehittyä aina NHL-pelaajaksi saakka. Vahva luistelu yhdistettynä koon tuomaan ulottuvuuteen on yhdistelmä, joka mahdollistaa tehokkaan pelaamiseen kahteen suuntaan, KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi KooKoon tiedotteessa.
Rautanen edusti KooKoota yhtäjaksoisesti keväästä 2019 lähtien 255 runkosarja- ja 25 pudotuspeliottelussa.
– Rautanen on ollut meille nousevalla trendillä tärkeä pelaaja monta kautta. Hän on erinomainen urheilija ja loistava ihminen, ja toivotamme hänelle kaikkea hyvää jatkoon, Kultanen kommentoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa