Aron Kiviharju paljastaa MTV Urheilulle: Tästä syystä vaihtoi TPS:n HIFK:hon!
Suomalaisen jääkiekkoperheen seuraavana kruununjalokivenä pidetyn Aron Kiviharjun, 17, siirto kasvattajaseurastaan TPS:stä HIFK:n riveihin oli yksi kesän puhuttaneimmista seurasiirroista Liigassa.
Ensi kesän NHL-varaustilaisuuden kärkinimien joukoon povailtu puolustajalupaus paljastaa MTV Urheilulle ainakin yhden syyn HIFK-siirtonsa taustalta.
– Jos katsoo meidän puolustustamme, niin siellä on paljon kovia nimiä. Kilpailu on kuitenkin rehellistä. Jos pelaa hyvin, niin ansaitsee paikkansa kokoonpanosta. Jos ei pelaa hyvin, niin ei ansaitse. Tuo kehittää ja vie itseä eteenpäin. Sitä haluaa vielä enemmän mitata itsestään irti, jotta pääsee vain paremmin ja paremmin seitsemän pelaavan pakin joukkoon, viime kaudella ennakoitua pienempään rooliin TPS:ssä jäänyt Kiviharju perustelee.
– Ympäristö on hienosti pedattu kasaan. Valmentajat ja kokeneemmat pelaajat painottavat joka päivä sitä, että ole vain oma itsesi kentällä ja kentän ulkopuolella. Minun ei tarvitse miettiä virheitä tai epäonnistumisia – sen kuin vain menen ja suoritan. Ei tule turhaa stressiä, Kiviharju kiittelee IFK:n ilmapiiriä.
Nuoresta iästään huolimatta kypsältä jalat maassa -tyypiltä vaikuttava superlupaus antaa kiitosta myös perheelleen.
– Pitää antaa kotikasvatukselle krediittiä. Minulla on aina jalat maassa ja järki päässä. Yritän vain vetää nöyrästi eteenpäin. Hyville ihmiselle tapahtuu hyviä asioita. Olen yrittänyt olla aina hyvin nöyrä, enkä yritä herättää mitään sellaista, että joku ajattelisi minun olevan jotenkin ylimielinen heppu. Yritän olla hyvin tasa-arvoinen kaikkia kohtaan, Kiviharju avaa kotikasvatuksensa tärkeimpiä peruspilareita.
Kiviharju pelasi viime kaudella 21 Liiga-ottelua tehoin 0+3.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonat kaatui hylättyihin maaleihin EHT:lla – Antti Pennanen raivosi: ”Selvä maali”
- Pelicans: huolestuttava uutinen
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- NHL-tähti sivuun joukkueensa toiminnasta – taustalla ikävä syy
- Lähes 500 Liiga-ottelun Suomen mestari siirtyy Mestikseen: ”Tietää mitä voittaminen vaatii”
- Jokerien uudesta hankinnasta tipahti karu uutinen
- Tässä Leijonien kentälliset Sveitsin EHT-turnauksen avausotteluun!
- Vihjaileva video julki – Jokerit julkaisemassa jättiuutisen!
- Mikko Kokkonen: tässä ensi kauden seura!
- Toimittaja: NHL-seura yrittää kaupata molemmat suomalaispelaajansa pois!
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?