Antti Mäkinen vaatii Florida Panthersilta isoja muutoksia – nostaa tähtihyökkääjän tikunnokkaan: ”Pelityhmä hyökkääjä”

Viaplayn NHL-selostaja Antti Mäkinen otti Kimanttia-podcastin kauden viimeisessä jaksossa kantaa Stanley Cupin finaalit hävinneen Florida Panthersin tulevaisuuteen.
Mäkinen vaatii seurajohdolta muutamia isoja muutoksia, jottei finaalikevät jää vain lyhyeksi pistäytymiseksi NHL:n huipulla.
– Vähän täytyy porukan muuttua ja laajentua. Jos mä nyt jotain tästä lajista ymmärrän, niin esimerkiksi Anthony Duclairin kaltainen pelityhmä hyökkääjä ei välttämättä ole mestaruusjoukkueen pelaaja. Ei osaa puolustuspelin alkeitakaan, Mäkinen tylyttää vielä kaudella 2021-22 runkosarjassa 74 peliä huipputehoin 31+27=58 pelannutta laitahyökkääjää, joka kärsi päättyneen kauden runkosarjassa loukkaantumisista.
Täysin toivottomana Mäkinen ei silti Panthersin tilannetta näe.
– Pienillä muutoksilla ja puolustuksen leveydellä (Panthersin menetys voi jatkua), Mäkinen näkee tärkeimmät kehityskohdat.
Aiemmin Panthersin tulevaan kesään siirtomarkkinoilla otti kantaa myös Ville Nieminen, joka ehdottaa seurajohdolle jopa kuuden pelaajan kauppaamista. Lue Niemisen mielipide aiheesta täältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Olli Jokisen HIFK syvissä vesissä – kylmää kyytiä jälleen!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- HS: Liiga-seura jätti kertomatta oleellisen – tähtihankinta saattaa lähteä yllättäen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo
- Kovin tutkapari löytyy Savosta! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- NHL:ään varattu suomalaispakki löysi uuden seuran Liigasta: ”Parhaat pelit ovat varmasti vielä edessäpäin”